Hűvös, de őszies és nyugodt időjárás várható szombaton – derül ki a HungaroMet előrejelzéséből.
Még sokfelé párás a levegő, ám fokozatosan javulnak majd a látási viszonyok, és országszerte napos idő várható fátyolfelhőkkel. Ezzel szemben a délnyugati, nyugati határvidéken csak lassan szakadozik, oszladozik a köd, ott lehetnek tartósabban ködös tájak.
A légmozgás gyenge vagy mérsékelt marad.
A maximum döntően 10 és 15 fok között alakul,
viszont a tartósabban párás, ködös tájakon ennél alacsonyabban alakul a csúcsérték.
Jön a havazás?
Front érkezik jövő csütörtök, péntek magasságában, felhők és eső biztosan lesz. A bizonytalanságot a mennyisége és a halmazállapota jelenti,
az Alpokalján ugyanis akár havazás is lehet
Molnár László meteorológus szerint. Szerdán keletről érkezik egy hideg légörvény vagy hidegcsepp térségünkbe, pénteken pedig egy másik észak felől. A két képződmény tőlünk nyugatra találkozik, egybeolvad, egyesülésükből pedig már jóval komolyabb jelenség, ciklon jön létre az Alpok térségében, amelynek frontja hazánk időjárásában is változást idéz elő.
Innentől jönnek a kétségek, ugyanis a hideg légörvények viszonylag kicsi, néhány száz kilométer átmérőjű objektumok, esetünkben pedig a méret a lényeg: minél nagyobb egy objektum, annál kiszámíthatóbb a mozgása, és fordítva. Ezért aztán egyelőre nem látszik pontosan, hol alakul majd ki a ciklon középpontja.
Ha keletebbre, azaz Ausztria és Észak-Olaszország vonalában, akkor itthon csütörtök-péntektől országos esőkre számíthatunk, amelyek az Alpokalján 400-500 méter felett havazásba fordulhatnak, nyugaton 2-4, keleten 10-12 fokos csúcshőmérsékletekkel. Amennyiben a ciklon nyugatabbra, Franciaország és Svájc fölé helyeződik, a frontja is kevésbé nyúlik fölénk. Ekkor Nyugat-Magyarországon is melegebb lesz 5-8 fokos maximumokkal, és eső fog hullani, míg a keleti országrészbe enyhe déli levegőt sodor az óramutató járásával ellentétesen örvénylő ciklon pereme. Itt a 12-17 fokos maximumok mellett nem valószínű jelentős mennyiségű csapadék.
Romlik a levegő minősége
A meteorológusok figyelmeztettek: romlik a levegőminőség, ezen a téren javulás – és ezzel együtt az időjárásban is változás – majd csak jövő héten, szerdán valószínű.
Ennek kapcsán a tájékoztatásban kiemelték, a légkör alsó részében feldúsuló légszennyező anyagok negatív hatást gyakorolnak a szervezetünkre.
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ is felhívta a figyelmet, hogy
kedvezőtlenül alakul a levegőminőség.
Csütörtökön veszélyes volt a levegő minősége
- Békéscsabán,
- Debrecenben,
- Kazincbarcikán,
- Kecskeméten,
- Nyíregyházán,
- Sajószentpéteren,
- Tökölön és
- Várpalotán
az NNGYK levegőhigiénés értékelése alapján.
Emellett a levegőhigiénés index alapján a levegő minősége
- Ajkán,
- Dunaújvárosban,
- Miskolcon,
- Pécsen,
- Putnokon,
- Salgótarjánban,
- Százhalombattán,
- Szegeden,
- Székesfehérváron,
- Szolnokon,
- Szombathelyen,
- Tatabányán és
- Veszprémben
egészségtelen, míg további hét településen kifogásolt volt.
A meteorológiai előrejelzés alapján mérsékelt marad a légmozgás és csapadékra sem lehet számítani, így
lényeges változás nem várható a légszennyezettség alakulásában a következő napokban.
A kedvezőtlen levegőhigiénés besorolást a kisméretű aeroszol részecskék, hétköznapi nevén a szálló por magas koncentrációja okozza. Ennek esetén az érzékeny lakosságcsoportnál, így a gyermekeknél, időseknél, krónikus légzőszervi, illetve szív- és érrendszeri betegségben szenvedőknél, várandósoknál enyhe légzőszervi tünetek, például köhögés, légúti irritáció jelentkezhetnek, illetve meglévő tüneteik súlyosbodhatnak.
Egészségtelen levegőhigiénés besorolás esetén az érzékeny lakosságcsoportnál a légzőszervi tünetek súlyosbodhatnak, illetve gyakoribbá válhatnak, növekedhet az asztma és a krónikus hörghurut fellángolása miatt orvoshoz fordulók száma.
Az aeroszol részecskék magas koncentrációban rövid távon légúti tüneteket és kötőhártya-irritációt válthatnak ki, a krónikus légzőszervi betegségben szenvedők tüneteit súlyosbítják, növelik a légúti fertőzések kialakulásának kockázatát, továbbá szívritmuszavart okozhatnak, illetve növelik a stroke, az infarktus és az akut szívelégtelenség kockázatát.
Veszélyes levegőminőség esetén már az egészséges emberek is légúti tüneteket tapasztalhatnak.
A légszennyezettség által okozott tünetek megelőzhetők, ha kevesebb időt tartózkodunk a szennyezett levegőn, de nem szabad ilyenkor sem megfeledkezni a belső légterek, otthonok rendszeres, gyors átszellőztetéséről.
A krónikus légúti betegségben szenvedőknek szükségük lehet egyéni védekezésre, például inhalátor használatára is, valamint orvosi javaslat alapján a gyógyszerek adagjának növelésére. A maszkok hatékonyan szűrik a kisméretű aeroszolrészecskéket, így viselésükkel csökkenthető a kitettség mértéke.