– Karácsonyra készülünk. Az ünnephez méltó, minden családot érintő jó hír, hogy az Országgyűlés elfogadta a családbarát nemzet költségvetését – közölte Hankó Balázs a közösségi oldalára feltöltött videójában.
A kultúráért és innovációért felelős miniszter kiemelte:
a jövő évi költségvetésben több pénz jut a családoknak, a fiataloknak, az időseknek, bővül a felsőoktatás és a szakképzés finanszírozása, és az európai átlag kétszeresét fordítjuk az identitásunkat erősítő kultúrára.
Folytatják a szakképzésben oktatók béremelését és elindítják a magyar kutatók béremelési programját is.
Az egyik legfontosabb mérföldkő, hogy jövőre 3754 milliárd forintot fordítanak a családok támogatására. Ez 447 milliárd forinttal több, mint idén volt, 2010-hez képest pedig megnégyszerezték a családok támogatására fordított forrásokat.
A családi adórendszernek köszönhetően a jövő évben 754 milliárd forint marad a családok zsebében. Jövőre harmincról harmincöt évre emelkedik a babaváró támogatás korhatára. A csok plusz és a falusi csok mellett 2025-ben otthonfelújítási program is indul – közölte Hankó Balázs. Hozzátette: a család és a munka közötti egyensúlyt javítja, hogy a jövő évben is folytatják a bölcsődefejlesztéseket.
A jövő évben 7200 milliárd forintot fordítanak nyugdíjtámogatásra, ami 655 milliárd forinttal több, mint az idei évben volt. Valamint megküzdöttek és megküzdenek a 13. havi nyugdíj biztosításáért is – jelezte a miniszter.
A magyar hivatás a megújuló magyar szakképzésből, a megújuló magyar felsőoktatásból ered
– jelentette ki. Hozzátette: a jövő évben 150 milliárd forinttal bővül ezen két oktatási rendszer forrásbiztosítása.
Tovább emelik a szakképzésben oktatók bérét és a jövő évtől négymillió forint nullaszázalékos szabad felhasználású munkáshitel áll rendelkezésre a 17 és 25 év között Magyarországon munkát vállaló fiatalok számára – ecsetelte Hankó Balázs.
A magyar kreativitás, a magyar innováció világhírű – emelte ki a miniszter. – Ezért a jövő évben a magyar kutatási hálózat megújításával együtt 18 milliárd forintot fordítanak kutatói bérfejlesztésre.
Kultúra, a magyar kultúra tesz bennünket magyarrá és tart meg minket magyarnak – vélekedett. Jelezte: éppen ezért bővülnek 34 milliárd forinttal a jövő évben a kultúra területén rendelkezésre álló források is.
Ez a költségvetés nemcsak számokból áll, hanem abból az elköteleződésből, abból a hitből, hogy a fiatalok, az idősek, a családok előreléphetnek bővülő forrásokkal, erősödő anyagi biztonsággal, ezzel is biztosítva a fejlődés és a boldogulás lehetőségét
– hangsúlyozta Hankó Balázs.