Egyszerűsödik az örökbefogadások folyamata

A rendszer alapvető szempontja, hogy elsősorban a gyermekek érdekeit kell érvényesíteni.

2024. 12. 20. 13:42
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Németh András Péter)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormánynak kiemelten fontos, hogy az örökbefogadásra váró gyermekek minél gyorsabban szerető, gondoskodó családba kerülhessenek. A mostani kormányrendeleti javaslatcsomag a gyermekek érdekében ezt a folyamatot kívánja tovább erősíteni – olvasható a Kulturális és Innovációs Minisztérium közleményében.

Mint írták, a hatékonyság növelése érdekében elsősorban az országos és a vármegyei örökbefogadási rendszer további egységesítése szükséges azért, hogy minél előbb lehessen megfelelő örökbefogadó szülőt találni a gyermekeknek. A területi egyenlőtlenségek megszüntetése és a különböző listák elkerülése érdekében egyetlen országos lista és országos örökbefogadást elősegítő egyetlen szint jöhet létre a hazai örökbefogadásban. 

A jelenlegi módosítás az Országgyűlés által most elfogadott törvénymódosítással összhangban azt a célt szolgálja, hogy a vármegyei és az országos lista helyett egyetlen örökbefogadásra várakozói listáról, egyenlő esélyekkel, valamennyi örökbefogadásra alkalmas szülő közül lehessen kiválasztani a gyermeknek legmegfelelőbb családot.

A hazai örökbefogadási rendszer alapvető szempontja a továbbiakban is az, hogy elsősorban a gyermekek érdekeit kell érvényesíteni és szem előtt tartani, valamint mindig a gyermekeknek kell megfelelő örökbefogadó szülőket találni.

Jelezték, hogy ezt a célt szolgálja a 2024. július 1-jén már életbe lépett jogszabály is, melynek értelmében ha az anya a gyermek születése után a kórházban hagyja gyermekét, és hat héten belül nem jelentkezik érte – illetve nem nyilatkozik arról, hogy a gyermekét nevelni kívánja –, akkor a gyermek örökbe fogadhatóvá válik. A jelenlegi kormányrendeleti javaslatcsomag azt is lehetővé tenné, hogy a szülő vagy hozzátartozó hat héten belül az ország bármely gyámhatóságánál nyilatkozhat arról, ha szándéka vagy lehetősége alapján maga nevelné fel a gyermekét. 

Az a gyámhatóság, amelynél nyilatkozatot tesz a szülő vagy más hozzátartozó, a nyilatkozat megtételéről haladéktalanul értesíti a gyermek születési helye szerint kijelölt gyámhivatalt és az egészségügyi intézményt, ezzel is gyorsítva az eljárás menetét

– tették hozzá.

A tervezet rendelkezik arról is, hogy a szociális, gyermekjóléti és gyermekvédelmi szolgáltatók, intézmények esetében, a gyermekek napközbeni ellátása – így különösen a bölcsődei ellátás – során a kormányhivataloknak a rendes kétévenkénti ellenőrzéseken túl kockázatelemzés lefolytatására lesz jogosultságuk, melynek következtében tovább javulhat a hatósági ellenőrzések hatékonysága.

 

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Németh András Péter)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.