Csurka István hivatása, vallása a magyarság sorsa volt, és csak ez érdekelte, ez fűtötte – jelentette ki a Terror Háza Múzeum főigazgatója Lakiteleken. Schmidt Mária Csurka István író, politikus szobrának avatóünnepségén a Hungarikum Ligetben azt mondta:
Csurka István a magyar rendszerváltozás meghatározó alakja, a magyarság ügyének, megmaradásának harcosa volt.
Schmidt Mária szerint Csurka István leplezte le először a Soros-hálózatot, tárta fel gyökereit, mutatta be céljait és hívta fel a figyelmet arra az eminens veszélyre, amit ez a pénzosztó szervezet a szuverenitásunkra gyakorolt, amiért rágalmazták, támadták és meg akarták félemlíteni. Kiemelte: Csurkának a magyarság sorsa volt az első, és ő a magyarság jövőjéért aggódott, ellenfelei pedig azért, hogy ne lepleződjön le „foltos múltjuk”.
Szatmáry Kristóf országgyűlési képviselő köszöntőjében azt hangsúlyozta, hogy Csurka István a korát megelőző látnok volt. Mint mondta, lehet, hogy nem volt igaza a maga idejében, de hogy később sok mindenben igaza lett, azt az egykori ellenfelei sem tagadhatják.
Ha személye vitákat is generált a múltban, életművének egyes elemei vitathatatlanul a magyar irodalomtörténet és a magyar történelem előremutató, megkerülhetetlen részét képezik manapság
– tette hozzá, majd kiemelte: Csurka István a magyar nemzet igaz ügyének „golyófogója” volt.
Bíró Zoltán irodalomtörténész, a Magyar Demokrata Fórum alapító elnöke úgy fogalmazott, törekedni kell arra, hogy Csurka István életműve közkinccsé váljon. Egyik utolsó drámájáról, A hatodik koporsó című művéről azt mondta: ezzel a drámával Csurka István a magyar történelem, a magyar élet egyik tragikus groteszkjét teremtette meg.
Lezsák Sándor, az Országgyűlés fideszes alelnöke, a Népfőiskola Alapítvány kuratóriumának elnöke ismertette: a Hungarikum Ligetben három panteon van, és Csurka István szobra a nemzeti panteonba került. Idézte Csurka István egyik híres mondatát, miszerint „golyófogónak még jó leszek”, majd hozzátette: a rendszerváltáskor kellett az az erő, ami Csurkában volt.
A bronzszobrot Lantos Györgyi szobrászművész készítette, és Kókai Géza, Lakitelek lelkipásztora áldotta meg.