Vége a mocsoknak Budapesten: itt az új lomtalanítási rendszer

Megszűnhet a rendetlenség a köztereken a hulladékbegyűjtési időszakban.

2024. 12. 13. 17:50
A Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. (FKF) munkatársa begyűjti a lomtalanításkor keletkezett hulladékokat a VIII. kerületi Lujza utcában 2015. március 26-án. A lakosság minden évben igénybe veheti a FKF-el közösen szervezett, meghatározott időpontban történő, külön díjazás nélküli lomtalanítási szolgáltatást.
MTI/Balogh Zoltán
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Modern lomtalanítási rendszerről és kontrollált gyűjtőpontokról írt az Index a Mohu, szerkesztőségüknek küldött anyaga alapján, így már egészen biztos, hogy teljesen átalakítják az eddigi lomtalanítási rendszert a fővárosban. A Mohu érvelése szerint az ötven éve jellemző lomtalanítási rendszer rendetlenséget eredményez a közterületeken, fennakadásokkal járhat, zavarja a lakókat, több napra megnehezíti a parkolást, és a városképet, tisztaságot is jelentősen rontja.

A Mohu Budapest szerint az Európai Unió nagyvárosaiban jellemzően már évek vagy akár évtizedek óta olyan kontrollált gyűjtőpontos rendszer van érvényben, amely a lakosság számára tisztább és a mindennapokat megkönnyítő elvek mentén működik.

A mostani rendszer – amellyel az jár, hogy mindenfajta kacat, bútor, limlom az utcán hever – átalakítása évek óta várat magára, a kérdés folyamatosan jelen van a megoldandó ügyek között a fővárosban. 

A Mohu Budapest a kontrollált gyűjtőpontos lomtalanítási rendszertől azt várja, hogy fenntarthatóbbá válik a hulladékszállítás és megszűnik a káosz ezen időszakban a főváros utcáin:

  • Egy-egy kerületben az előre megadott időpontban akár tíz darab őrzött gyűjtőpontra lehet elvinni a kidobásra szánt lomot.
  • A gyűjtőpont legtávolabb nyolcszáz-ezer méterre lehet egy lakástól, jellemzően ennél jóval közelebb lesz. 
  • Valamennyi gyűjtőpont három napig tart nyitva.
    Ezzel együtt arról is tájékoztatták az Indexet, hogy a házhoz menő szolgáltatás nem szűnik meg; igény szerint a kerületi önkormányzatoknak lehetősége lesz rászorultsági alapon kijelölni adott címeket, ahova a szolgáltató térítésmentesen házhoz megy, és elhozza a lomot.
    Mindemellett pedig egész évben már jelenleg is rendelkezésre áll a megrendelhető díjköteles házhoz menő lomtalanítási szolgáltatás is.
     

Kontrollált lomtalanításra lehet példát látni egyébként több nagyvárosunkban, így Zalaegerszegtől Nyíregyházáig már a modern rendszer szerint működik a feleslegessé vált dolgok kipakolása és azok elszállítása, ám Budapest azon kevés település közé tartozik, ahol még a ház elé ömlesztve kirakott lomtalanítás a jellemző.

A megoldás támogatja a környezettudatos és fenntartható hulladékgazdálkodási rendszerek működtetését és összhangban van a hazai jogszabályi környezettel, a körforgásos hulladékgazdaság elveivel.

 

Az új hulladékszállítási és lomtalanítási rendszerről, mellyel nem a ház elé lesz kidobva a szemét, hanem egy biztonságos, őrzött helyen tárolják majd azokat, kérdéseket küldtünk a Mohu Budapestnek, amint válaszolnak, cikkünket frisssítjük. 
 

 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.