Január az év leghidegebb hónapja, így ekkor van a legnagyobb esély arra, hogy természetes vizeink felszíne megfagyjon. És ahogy beköszöntenek a mínuszok, sokakat csábít csúszkálásra és korcsolyázásra egyik-másik befagyott folyónk vagy tavunk. Ám
a kialakult jégréteg csalóka, a korcsolyázás veszélyes is lehet.
A Katasztrófavédelem összeállításából kiderül, mi mindenre kell figyelnünk, hol, mikor biztonságos jégre lépni, mit tegyünk, ha bajba kerülünk, vagy azt látjuk, hogy más alatt beszakadt a jég.
Mint írták,
ahhoz, hogy biztonságosan elbírja a jég az embert, 10-12 centiméternél vastagabb jégréteg szükséges, amely akkor alakul ki, ha a hőmérséklet több napon át mínusz 10 Celsius-fok alatt marad.
Kiemelték, ennél enyhébb időjárás esetén keressünk fel inkább egy mesterséges korcsolyapályát. – Ha tartós a hideg és befagynak a természetes vizek, akkor sem szabad akárhol jégre menni, csak a vízfelületet kezelő önkormányzat vagy horgásztársaság által kijelölt területen – hangsúlyozta a Katasztrófavédelem, hozzátéve, ne korizzunk egyedül. Álláspontjuk szerint
nem tanácsos egyedül a természetes vizek jegére menni. Ha többen vagyunk, tudunk egymásra figyelni, és ha baj történik, a többiek segítséget tudnak hívni.
– Ha ropogást, recsegést hallunk, azonnal hasaljunk a jégre, és próbáljunk meg a part felé hason csúszva eljutni. Ha pedig beszakad a jég, nyugodt mozdulatokkal próbáljunk hassal felfeküdni a vízre, és igyekezzünk ráúszni a part felőli jégre. Ha van nálunk lakáskulcs vagy golyóstoll, ezeket karomként használva rá tudjuk húzni magunkat a jégre – tanácsolta a Katasztrófavédelem.
Kiemelték, ha a jég alá kerül valaki, az a legrosszabb forgatókönyv. Ilyenkor
felfele nézve, a fények alapján tájékozódva meg kell keresni a léket a jégen, ahol beszakadt.
Arra vonatkozóan, hogyan segítsünk annak, aki alatt beszakadt a jég, azt tanácsolták, ne kezdjünk meggondolatlanul, hanyatt-homlok segíteni, hiszen amellett, hogy a saját életünket kockáztatjuk, további beszakadásokat is előidézhetünk. – Ha van a közelben létra, kötél, hosszú, erős ág vagy nagyobb deszka, ezekkel megpróbálhatjuk kihúzni a bajba jutott embert. Ha a környezetünkben valaki jeges vízbe esik, azonnal hívjuk a 112-es segélyhívószámot – hangsúlyozták.
Kitértek arra is, mit kell tenni, ha kimentettünk valakit. Közölték, ha a tűzoltók kiérkezése előtt sikerül kihúznunk a bajba került embert, azonnal vigyük fűtött helyre, és a vizes ruháit levéve öltöztessük meleg ruhába.
– Fokozatosan kell felmelegíteni a kihűlt testet, ha a sérült eszméleténél van, ihat egy-két korty meleg alkoholmentes italt.
Amennyiben eszméletlen, akkor tegyük szabaddá a légutakat, takarjuk be, és kövessük a mentőszolgálat diszpécserének utasításait – fogalmazott a Katasztrófavédelem. Végül jelezték, a jelenlegi fagyos időjárás nem tart sokáig, a következő napokban felmelegedés várható, ezért nagyon óvatosan merészkedjünk jégre.