Miután a Fidesz fölényes győzelmet aratott a Tolna vármegyei időközi választáson, Magyar Péter folyamatosan azt igyekszik bizonygatni, hogy pártja nem törődik ezzel a megméretéssel, de már a voksolás előtt is bagatellizálni igyekezett annak jelentőségét és november elején bejelentette, hogy nem indítanak jelöltet. Ám a Tisza Párttal barátinak mondható sajtó és elemzők gyakorlatilag mással sem foglalkoztak az elmúlt hónapokban, mint a Potápi Árpád János (Fidesz) váratlan halála miatt kiírt időközivel, amelyet fontosnak, sőt meghatározó jelentőségűnek tartottak a Tisza szempontjából.
Így például a baloldali szakértők arra figyelmeztettek, hogy a Tisza Párt elnökének nehéz lenne megmagyaráznia a távolmaradásukat a támogatóiknak.
Teret hagytak a többi ellenzéki pártnak
A Soros-hálózat által finanszírozott Political Capitaltól László Róbert például úgy nyilatkozott a Magyar Hangnak tavaly október 21-én, hogy „(…) akárhogy is, nehéz volna megmagyarázni, miért nem indul el egy országgyűlési időközi választáson a legnagyobb ellenzéki párt”. Ráadásul szerinte a tetszhalott állapotban lévő ellenzéki pártoknak adna ezzel a Tisza lehetőséget arra, hogy magukhoz térjenek, visszaerősödjenek.
Zalatnay István, a Határon Túli Magyarok Hivatalának volt elnökhelyettese szintén a Magyar Hang hasábjain buzdította indulásra a Tiszát. Úgy vélte, a Fidesz-szavazók most „meglehetősen passzívak”,
valamint hogy egyébként is jellemző az időközi választásokon, hogy a kormánypárti szavazók a pártjukat figyelmeztetik a távolmaradásukkal. Ebből kiindulva Zalatnay még a Tisza győzelmét is elképzelhetőnek tartotta. A Fidesz közel kétharmados eredményének ismeretében erre nem volt esély, ám annyi bizonyos, hogy Magyarék megpróbálhattak volna a voksok 20 százalékát besöprő Mi Hazánk fölé kerekedni, de legalábbis a nyolc százalékon teljesítő DK-val szemben tarthattak volna erődemonstrációt.
Cserben hagyták a helyi szavazóikat
A Telex is óva intette Magyarékat attól, hogy ne induljanak a Dombóvár központú körzetben: „Rossz üzenete lenne, ha a kormányváltásra készülve távol maradnának az időközi választástól, és nem kínálnának alternatívát a helyi választóiknak. Hogy akarják legyőzni a Fideszt 2026-ban, ha el se mernek indulni egy időközi választáson?”
A megméretésben történő részvételre biztatta Magyarékat a Telex volt főszerkesztője, Dull Szabolcs is, aki az október 27-i hírlevelében a következőképpen érvelt: „A Tisza nem hagyhatja magára a szavazóit. Ha nem indul a Tisza, kit ajánl? A DK-t, a Mi Hazánkat vagy mást az ellenzéki szavazók számára”? Dull úgy vélte, minden ilyen választás jó alkalom rutint szerezni abban, hogy miként kell kampányolni, kopogtatni, valamint megszólítani a szavazókat.
A politika napirendjén hetekig szerepelni fog az időközi, kockázatos kimaradni egy ilyen politikai versenyből. A legnagyobb pártként nem ignorálhat semmilyen választást a Tisza
– fűzte hozzá.
A balliberális oldalhoz pártolt Válasz Online szintén a Tisza indulása mellett hozott fel érveket. A tavaly október 18-án közölt publicisztika szerint a választás lehetőséget adna a Tiszának, hogy legyen legalább egy parlamenti képviselőjük. „Legyen egy választás, ahol mondjuk a DK látszik megint a legerősebb ellenzéki pártnak? Hagyja elúszni a lehetőséget, hogy nagyon megverje a Tisza jelöltje a többi ellenzéki indulót? Nehéz ezekre a kérdésekre igennel válaszolni” – mutattak rá.
Jogos a kritika: gyáva kukacok
Nagy Attila Tibor, a Tisza egyik tüntetésén is feltűnt politológus pedig arra figyelmeztetett az ATV Start október 29-i műsorában: ha nem indul a Tisza Párt ezen az időközin, akkor „a kormányoldal minden további nélkül mondhatná, hogy hahaha, meghátrált a verseny elől, hát ilyen kukacok vagytok, nem mertek elindulni!”
Dombóvár egykori DK-s polgármestere, a tavaly ősszel a város első – és később felszámolt – Tisza-szigetét megalapító Szabó Loránd is borúsan látta a lehetséges következményeit annak, ha Magyar a távolmaradás mellett dönt. Október 21-én ugyanis azt írta a Facebook-oldalán: „A nagy kérdés a Tisza Párt. Nem irigylem őket, mert most eltalálni, hogy mi lesz a helyes lépés, nem egyszerű. Ha nem indulnak, akkor a gyávaság jele fog rájuk égni. Ha indulnak és beleszaladnak egy nagy vereségbe, akkor az nem kicsi presztízsveszteség.”
A hamis mérések is lelepleződtek
A manipulációs kerekasztal hamis méréseit is leleplezi az, hogy Magyar Péter a felsorolt érveket mind figyelmen kívül hagyta és végül nem indította pártját az időközin. Emlékezetes: számos baloldali kötődésű közvélemény-kutató intézet tavaly ősszel egymással összehangoltan kezdett közölni olyan felméréseket, amelyek a Tisza Párt hirtelen és elképesztő tempójú erősödését mutatták. A manipulált kutatások szerint tavaly október 11-től három hét alatt a négyszázalékos Fidesz-előnyből hétszázalékos Tisza-előny lett, november végén pedig a Medián egy olyan kutatást is közreadott, ahol 11 százalék volt Magyarék előnye a biztos pártválasztók körében.