A MRC–100 jelű kisműhold január 4-én, valamikor a hajnali órákban bezuhant a Föld légkörébe és működő műholdként megsemmisült – tudatta a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem.
A diákműhold másfél évesnél is hosszabb küldetésének ideje alatt a földi vezérlő- és vevőállomások segítségével összesen 882 541 különböző telemetria-adatcsomagot rögzített.
Az egyetem előző kisműholdjának feladata a Föld körüli térség elektromágneses szennyezettségének mérése volt a földi tévéadók frekvenciasávjában, az eredményei alapján pedig összeállt a világon az első, a sáv szennyezettségét bemutató térkép.
Az MRC–100 elsődleges feladata egy sokkal szélesebb frekvenciatartomány vizsgálata volt. Fedélzetén három egyetemen (Szegedi Tudományegyetem, Széchenyi István Egyetem, Debreceni Egyetem) készült önálló kísérletek mellett a H–Ion és a 27G Kft. mérőeszközeit is a világűrbe vitte.
Működése során az úgynevezett 3 PocketQube kategóriában elsőként demonstrálta a 2267,5 megaherzes mikrohullámú S-sávban a stabil 100-200-400 kbit/s-os adatátviteli sebesség megvalósíthatóságát.
Az MRC–100 küldetése során sokszor küzdött az űrbéli elemekkel, így részecskesugárzással, extrém működési paraméterekkel, napelem-degradációval, totál ionizáló dózisterheléssel. Összességében megfelelően teljesítette a küldetését, és rengeteg hasznos tapasztalattal szolgált a műegyetemi diákműhold-fejlesztő csapat számára, bár a rendkívüli napfolttevékenység miatt a tervezettnél rövidebb ideig maradt Föld körüli pályán – számolt be Dudás Levente, a műegyetemi zsebműholdprojektek szakmai vezetője.
A kisműhold az oktatási rendszerbe integráltan, egyetemi hallgatók által tervezve és fejlesztve, egyetemi oktatói szakmai irányítás mellett készült el közel másfél év leforgása alatt a BME Villamosmérnöki és Informatikai Kara szélessávú hírközlés és villamosságtan tanszékén, a Mikrohullámú Távérzékelés Laboratóriumban, együttműködésben a Műegyetemi Rádió Clubbal.
A tanszék kutatói és hallgatói most már a következő kis méretű űreszközön dolgoznak – ez lesz a HUNITY (NMHH–1), amely várhatóan 2025 negyedik negyedévében kerül föl alacsony Föld körüli műholdpályára.
Az MRC–100 projekt fő támogatói a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, a Külgazdasági és Külügyminisztérium és az Amateur Radio Digital Communications voltak.