Önmagát cáfolta
Magyar Péter önmagát is megcáfolta, amikor arról beszélt tavaly május 9-én a miskolci látogatása során: nem kell elhinni, hogy korábban Mészáros Lőrinchez jelentkezett munkára, mert ez csak a „propaganda hazugsága”. (A videón 3:00-tól.)
Egy hónappal korábban a Válasz Online podcastműsorában azoban még egészen másképp adta elő a történetet. – Én tárgyaltam akkoriban Mészáros Lőrincnek valamelyik cégével, de nem Mészáros Lőrinccel. Ugye, én valóban el szerettem volna – egy piaci cégnél dolgoztam – és el szerettem volna menni egy másik piaci céghez – fogalmazott Magyar Péter. (A videón: 8:46-tól.)
Internetblokkolónak hazudott rádiókészülékek
Egészen nevetséges hazugságokkal is előállt Magyar Péter, ilyen volt például, amikor azt állította, hogy a kampányrendezvényein szándékosan blokkolják a hatóságok az internetelérést. A közösségi oldalán azt írta: „Két napja elkezdte blokkolni a titkosszolgálat az internetet és a mobilelérést a Tisza Párt országjáró körútjának helyszínein. Két nap alatt egyszer tudtunk csak élő közvetítést adni itt a Facebookon. A fényképek Hajdúnánáson készültek civil ruhás rendőrökről (titkosszolgálati munkatársakról?) és a feltételezhetően a blokkoláshoz használt eszközről.”
A rendőrség a Police.hu portálon közzétett tájékoztatásában gyorsan helyretette a legvadabb összeesküvés-elméleteket idéző hazugságot. A közösségi oldalakon közzétett – nehezen azonosítható – fényképfelvételeken minden valószínűség szerint egy szolgálati (EDR) rádiókészülék látható, olyan, amilyet a rendőrök – így a gyűlések biztosításába beosztott munkatársaink is – használnak – közölte a hatóság.
Durván elhazudott reálbérek
Vaskos hazugságokat közölt a magyar életszínvonal alakulásáról is a Tisza Párt elnöke. A választási kampány hajrájában a közszolgálati televízióban rendezett vitán azt mondta Magyar Péter, hogy az utóbbi két évben 15-20 százalékkal csökkentek a reálbérek. Ezt a durva valótlanságot éppen a Lakmusz leplezte le, a KSH adataira támaszkodva. Eszerint 2022-ben a magas infláció ellenére a reálkeresetek 2,5 százalékkal emelkedtek, és 2023-ban is csak 2,9 százalékkal csökkentek. Két év alatt az összesített reálbércsökkenés nem 15-20 százalékos volt, hanem mindössze 0,47 százalékos.
Hamis állítások a szegénységről
Ismét a 444 tényellenőri csapata cáfolta Magyar gyakran hangoztatott állítását arról, hogy hazánk az EU második legszegényebb országa. Mint azt a Lakmusz írja: a vásárlóerő-paritáson számított egy főre jutó GDP leginkább az országok jóléti szintjének kifejezésére alkalmas mutató. A tagállami adatokat évente frissíti az Eurostat, az utolsó felmérés 2023 decemberében készült. Ebben Magyarország egy főre jutó GDP-je az unió átlagának 76,4 százalékát érte el vásárlóerő-paritáson. Ezzel a 27 tagállam közül az ötödik legrosszabb helyen állunk – írták a tényellenőrök.
Abszurditás: 88 éves átlagéletkor Belgiumban
Egészen képtelen kijelentései is voltak a Tisza Párt elnökének, hiszen egyik alkalommal azt mondta, hogy „Nyugat-Európában, Belgiumban az emberek 90 százaléka sportol, és az átlagéletkor 88 év. És 80 éves korukig egészségesen élnek az emberek.”
Természetesen abszurd számokat emlegetett Magyar Péter, a valóságban Belgiumban 41,9 év az átlagéletkor, míg az Európai Unió átlaga 44,5 év.