– Egyelőre még csak helyben vannak súlyos következmények. Jártam Kisbajcson és Nagybajcson is. Komoly nehézségeket okoz az ott élő családoknak, gazdaságoknak. Segítséget nyújtunk a létbiztonságban, és a továbbterjedést is meg kell akadályozni. Együtt kell működni a nyugati szomszédokkal ennek érdekében – mondta Orbán Viktor a ragadós száj- és körömfájással kapcsolatban pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország című műsorában.

A miniszterelnök tájékoztatott: Szlovákiából érkezett a legújabb fertőzés, a határ környékén az élet emiatt lelassult. Ha ez a fertőzés országossá válna, annak súlyos következményei lennének. Nagyon sok ember dolgozik ezeken az álattelepeken, a járvány komoly gondokat okoz ezeken a településeken.
Újabb telepen jelent meg a kór
Mint korábban beszámoltunk róla, a rendkívül ragályos betegség néhány héttel ezelőtt több mint ötven év után jelent meg újra Magyarországon. Egy 1400 szarvasmarhát tartó telepen jelentkeztek március elején a ragadós száj- és körömfájás klasszikus tünetei Kisbajcson. A kórokozó jelenlétét a Nébih laboratóriuma is megerősítette, ezért Pásztor Szabolcs országos főállatorvos haladéktalanul elrendelte a gazdaság lezárását, valamint a járványügyi nyomozás megindítását.
A betegség továbbterjedésének megakadályozása érdekében rendkívül szigorú hatósági intézkedések léptek életbe,
amelyek magukba foglalják a fogékony élőállatfajok és termékeik szállításának tilalmát is.
Most pedig kiderült, hogy Győr-Moson-Sopron vármegyében egy újabb állattartó telepen, Levélen is megjelent a ragadós száj- és körömfájás. Ennek megfelelően három kilométeres védőkörzetet és tíz kilométeres megfigyelési körzetet jelöltek ki, ahol a jogszabályok szerinti korlátozások érvényesek.
Milyen tünetei vannak a ragadós száj- és körömfájásnak?
A ragadós száj- és körömfájás egy rendkívül fertőző vírusos betegség, amely főként a hasított körmű állatokat – mint például a szarvasmarhákat, a sertéseket, a juhokat vagy a kecskéket – érinti. A betegség fő tünetei közé tartozik
- a láz,
- az étvágytalanság,
- a nyálzás és a hólyagok megjelenése a szájban, illetve a lábvégeken.
A ragadós száj- és körömfájás emberekre nagyon ritkán terjed át, az állatállományokban azonban rendkívül könnyen és gyorsan terjed, ezért megjelenése súlyos gazdasági következményekkel jár. A fertőzött állatokat nem lehet kezelni, így ha egy gazdaságban akár csak egy állatnál is megerősítik a betegséget, az összes párosujjú patást le kell ölni. A fertőzött telep esetében az állomány felszámolása és a fertőzés forrásának felderítése folyamatban van.
Borítókép: Illusztráció (Forrás: Miniszterelnöki Sajtóiroda)