Történelem, természet, kultúra, közösség – ezek szorosan fonódnak össze a magyar főváros szívében található Városligetben. Az elmúlt évtizedben végbement fejlesztéseknek köszönhetően a Liget Budapest projekt nem csupán a világ egyik legkomplexebb kulturális és zöldterületi városfejlesztési programjává vált, hanem a nemzeti identitás és értékteremtés mintapéldája is lett.
A Liget Budapest projekt első évtizedében végrehajtott munkálatok révén a Városliget zöldfelületének csaknem fele teljesen megújult, új játszóterek, sportpályák, botanikus kertek, sétányok és közösségi terek jöttek létre. Összesen 270 ezer négyzetméternyi zöldfelületet varázsoltak újjá, több mint hetvenezer négyzetméternyi burkolatot bontottak el, és több száz fát, és megszámlálhatatlan évelő növényt ültettek el. A Városliget nem csupán szebb, de zöldebb és használhatóbb lett.
![]() | ![]() |
A projekt leglátványosabb eredményei közé tartozik két ikonikus kulturális intézmény: a Magyar Zene Háza és az új Néprajzi Múzeum. Előbbi már több mint
két és fél millió látogatót fogadott 2022-es megnyitása óta, és nem csupán építészeti különlegesség, hanem a zenei élet új szentélye lett.
A Néprajzi Múzeum új, modern épülete 2022 májusában nyitotta meg kapuit, és mára több mint félmillióan keresték fel. A múzeum tetőkertje Budapest új találkozóhelyévé vált, míg interaktív kiállításai, lenyűgöző Kerámiatere és a történelmi óriásmakett a Városliget aranykorát idézi.
A Szépművészeti Múzeum teljes körű felújítása szintén a projekt egyik kiemelkedő eredménye. A több mint három évig tartó rekonstrukció után 2018-ban újra megnyílt intézmény azóta több mint hárommillió látogatót fogadott. Olyan világszínvonalú tárlatoknak adott otthont, mint a Michelangelo-, Bosch-, El Greco- vagy éppen a Munkácsy-kiállítás.
![]() | ![]() |
Családi élménypark és Ballon-kilátó: új szimbólumai a Ligetnek
2019 óta üzemel Magyarország legnagyobb és legkomplexebb játszótere, amely már több mint három és fél millió látogatót vonzott. A 16 méteres léghajó-mászóka Szinyei Merse Pál híres festményét idézi. Ugyanezt az élményt idézi meg a Ballon-kilátó is, amelyből már több mint 110 ezer látogató csodálta meg Budapest látképét madártávlatból – a ballon a város új vizuális jelképévé vált.
A Városligeti Sportcentrum és a két kilométeres futópálya átadása új lendületet adott a pesti oldal közösségi sportéletének. A sportpályák, köztük az iskolák igényeire szabott ifjúsági létesítmények,
a Miniaréna és a Kosáraréna együtt több mint tízezer órányi használatot regisztráltak.
Ingyenes és sokoldalú sportolási lehetőségek tették a Városligetet a főváros legnépszerűbb rekreációs közterévé. A Múzeum Mélygarázs 2020-as átadásával pedig megindult a Városliget autómentesítése. A felszíni parkolók helyét zöld sétányok, a Városligeti Promenád és új közösségi terek vették át. A projekt részeként pedig hamarosan teljesen autómentessé válik a főváros egyik legfontosabb zöldterülete.