„A demonstrálók visszaéltek a gyülekezési jogukkal” – hamar vége szakadhat a hídfoglalásoknak

Az elmúlt napok botrányos eseményei során a megmozdulások elvesztve békés és törvényes jellegüket, kiléptek az alkotmányos védelem hatálya alól – mondta lapunknak ifj. Lomnici Zoltán a kedd esti pride-párti tüntetésről. A múlt heti akcióhoz hasonlóan a demonstrálók ismét hidakat foglaltak el, az alkotmányjogász pedig úgy véli, hogy további szigorításokra lehet szükség. Egy hete a Kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter is szigorításokat helyezett kilátásba az ügyben.

2025. 04. 02. 13:17
„Ádám és Béla” – pride-os ízléstelenkedés az Erzsébet hídon, a Hadházy Ákos által szervezett hídlezáró tüntetésen Fotó: Ladóczki Balázs
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Kúria 2025. március 31-i határozata egyértelműen tisztázta a közjogi helyzetet és kimondta, hogy a gyülekezési jog gyakorlásának nem lehet elsődleges vagy túlnyomó célja a közlekedés rendjének sérelme, illetve egy adott területen való közlekedés ellehetetlenítése sem – fogalmazott lapunknak ifj. Lomnici Zoltán, miután a kedd este Budapesten tartott pride-párti tüntetés résztvevői az egy héttel ezelőtti demonstrációhoz hasonlóan ismét hidakat zártak le.

Az alkotmányjogász jelezte, hogy ez a Kúria gyakorlata szerint kívül esik a gyülekezési szabadság által védett körön.

Hadházy Ákos tüntetés
Hadházy Ákos, a pride-párti tüntetések szervezője (Fotó: Ladóczki Balázs)

Hozzátette: ezzel a Varga Zs. András elnök által vezetett legfőbb bírói fórum az Emberi Jogok Európai Egyezménye 17. cikkével harmonizáló ítéletet hozott, mivel a nemzetközi alapdokumentum szerint 

az alapjogok garantálása senkit sem jogosít fel olyan cselekvésre, amely e jogokkal való élés ellehetetlenítésére irányul. Így a gyülekezési jog gyakorlása sem irányulhat mások jogainak és szabadságának ellehetetlenítésére.

A szakértő meglátása, hogy a legfőbb bírói fórum megerősítette döntésével azt a rendőrhatósági álláspontot, amely szerint egy hídlezárást megvalósító gyűlés alkalmas lehet mások jogainak és szabadságának szükségtelen mértékű és aránytalan megzavarására, egyben a közrendet veszélyezteti oly módon, hogy a gyűlés a közlekedés rendjének sérelmével jár. 

Fontos hangsúlyozni, hogy a Kúria elnöke még alkotmánybíróként egy indoklásban leszögezte, hogy a gyülekezés az alaptörvényben biztosított alapjog, amelynek tényleges gyakorlását mindaddig elő kell mozdítani, amíg erre az alaptörvény és a jogszabályok keretei között lehetőség van. Ugyanakkor az elmúlt napok botrányos eseményei során a demonstrálók a gyülekezési joggal nem éltek, hanem visszaéltek, amelynek következtében a megmozdulások elvesztve békés és törvényes jellegüket, kiléptek az alkotmányos védelem hatálya alól

– rögzítette ifj. Lomnici.

 

Szerinte a Kúria ítélete alapján kijelenthető, hogy a jelenlegi jogszabályi környezet és a hatékony, törvényes rendőri fellépés alkotmányos keretek között tudja kezelni és visszaszorítani a jogszerűtlen demonstrációkat. De az alkotmányjogász nem zárja ki azt, hogy a nemzetközi és hazai közjogi keretek mentén további szigorításokat eszközölhessen e téren a jogalkotó.

Az egy héttel ezelőtti tüntetés kapcsán Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a múlt heti Kormányinfón elmondta: a jelenlegi szabályozást az eddigi joggyakorlattal ellentétesen értelmezve olyan döntések születnek, amelyek hozzájárulnak a közlekedés megbénulásához, akkor erre a jogalkotó is reagálhat. 

Szerinte értelmezni kell, mi indokolt és mi aránytalan sérelem egy tüntetés engedélyezésénél, ugyanis nem lehet visszaélni a gyülekezési joggal.

Az egy héttel ezelőttihez hasonlóan a mostani tüntetésen is négy hidat zártak le a balliberális demonstrálók, az Erzsébet hidat, a Petőfi hidat, a Szabadság hidat, valamint a Margit hidat, emiatt ellehetetlenült a közlekedés a környéken. Este kilenc óra után egyébként kialakult egy dulakodás a Szabadság hídon, ahol megpróbáltak a tüntetők átjutni a budai oldalra, ott azonban szembetalálták magukat a rendőrsorfallal. A rendőrök felszólították őket, hogy hagyják el a hidat, ez azonban nem történt meg. Ekkor a Momentum több képviselője is azt találta ki, hogy üljenek le a hídra, hogy fenn tudják tartani az „elfoglalt állapotot”. Azonban a demonstrálók nem ültek le, hanem kialakult egy lökdösődés a rendőrsorfallal.

Borítókép: Pride-párti tüntetők az Erzsébet hídon (Fotó: Ladóczki Balázs)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.