A műtét sürgősségéről és kockázatairól minden esetben az orvos dönt. A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő közreadta az Ortopédiai Szakmai Tagozat „nagy tekintélyű és nemzetközi szinten is elismert orvosai" által kialakított várólistaprotokollt, amelynek elsődleges célja az egyenlő hozzáférés biztosítása a betegek számára – írta a Belügyminisztérium a közleményben.
Az új protokoll – a nemzetközi gyakorlatot alapul véve – szakmai ajánlásokat fogalmaz meg a betegek ellátásával kapcsolatosan, egyértelmű útmutatást ad a várólistát kezelő szakszemélyzet részére, hogy konzisztens, szabványos, szakmai alapú, a betegeket támogató, transzparens szemléletben ütemezzék az ellátások igénybevételét. A várólistaprotokoll a 2024 májusában megjelent és jelenleg is hatályos egészségügyi szakmai irányelv alapján készült.
A túlsúly eddig is az ideiglenes műtéti ellenjavallatok között szerepelt, az új protokoll minden beteg érdekében egységes szabályozást és keretrendszert fektet le.
A szabályozás alapelvei azokat a betegeket védik, akiknél egészségkárosodást okozhat az adott műtét elvégzése.
Minden beteget egyénileg kell vizsgálni, a protokoll egy egységes szerkezetű ajánlás, amelytől – az egyéni szempontokat és állapotot figyelembe véve – a beteg érdekében el lehet térni – húzták alá.
Azok a betegek, akik a várólistaigény elbírálásakor a műtéti feltételeknek megfelelnek, a várólistarendszerben várakozó betegként szerepelnek.
Akik olyan ideiglenes ellenjavallattal rendelkeznek, amely fennállásának időtartama alatt az ellátás nem lehetséges, szintén várakozó betegként kell, hogy szerepeljenek, függetlenül az ideiglenes akadályozó tényezőktől – emelték ki. A részletes szabályok azt is meghatározzák, hogy az ideiglenes akadályozó szakmai kritérium megszűnését követően a lehető legkorábban el kell végezni a műtétet, vagyis ilyen esetekben már nem kell a betegeknek újbóli várakozási idővel számolni – közölte a Belügyminisztérium.
Borítókép: Illusztráció (Forrás: Honvéd Kórház)