Hódmezővásárhely önkormányzata egy forintot sem fizet be iparűzési adótöbbletként a területfejlesztési alapba, Márki-Zay Péter mégis azt állítja, hogy a kormány a Versenyképes járások programban kifosztja a városát és elveszi az iparűzésiadó-többletét – tudta meg a Magyar Nemzet.
A Versenyképes járások program keretében a kormány a vidéki Magyarország élhetőségének és népességmegtartásának támogatása, a városok és községek kiegyensúlyozott fejlődésének biztosítása, valamint a települések közötti térségi együttműködések ösztönzése érdekében hirdetett pályázatot.
Hódmezővásárhely nem fizet be semmit
A program első fele most zárul azzal, hogy az iparűzési adó 2025. évi többletéről egy Nemzetgazdasági Minisztériumi (NGM) rendelet alapján elindították a társadalmi egyeztetést. A lapunk birtokába jutott táblázat alapján azonban 0 forint befizetendő összeg szerepel Hódmezővásárhely neve mellett május hónapra. A májusban teljesítendő fizetési kötelezettség összege azért fontos, mert abból derül ki, hogy ki mennyit tesz bele a közösbe (a befizetés második köre novemberben lesz.

A megyei jogú város és a járáshoz tartozó három kistelepülés közötti vita március végén kezdődött. A Délmagyarország írása szerint március végén ültek le egymással munkamegbeszélésre Hódmezővásárhely, Mártély, Székkutas és Mindszent képviselői, hogy egyeztessék javaslataikat. Erről Márki-Zay Péter március 28-án egyoldalú posztban számolt be, három nap múlva pedig már a követelését adta közzé és tüntetést helyezett kilátásba.
A kistelepülések osztozni akartak
A programban 500 millió forint áll a négy település rendelkezésére, mivel a járásban megyei jogú város is van. A három kistelepülés vezetője a munkamegbeszélésen azt javasolta, hogy a forrást egyenlő arányban osszák fel.
– Eleve kétszeres mennyiségű pályázatot kell beadni az 500 millióra, azaz egymilliárdot, amiből aztán a kormány válogathat. Lázár János játszi könnyedséggel elintézheti, hogy a beadott 1000 millióból a megítélt 500 millió egésze kizárólag a három fideszes kistelepülésnek jusson. Ez Lázár ördögien ravasz terve városa újbóli kisemmizésére – írta Márki-Zay Péter és bejelentette, követeli, hogy az egymilliárdnyi pályázat legalább 62,5 százaléka Hódmezővásárhelyé legyen.
– Álljunk ki együtt azért, hogy a városunktól elvett iparűzési adó növekményét valóban a járás egészére költsék, beleértve abba Hódmezővásárhelyt is! Ha kell, tüntetni fogunk – írta Márki-Zay Péter.
Márki-Zay nem azt keresi, ami összeköt
A vásárhelyi polgármester facebookos kirohanása után Mártély, Mindszent és Székkutas polgármesterei nyilatkozatot adtak ki.
„Arra következtetünk, hogy Hódmezővásárhely polgármestere továbbra sem azt keresi, ami összeköt, hanem azt, ami szétválaszt. Márki-Zay Péter nem is olyan régen felrúgta a Hódmezővásárhelyi Többcélú Kistérségi Társulást. Az addig jól működő együttműködést nagy anyagi károk mellett felbontotta. Most újból az együttműködésünket kéri, amivel semmi gond nem lenne, ha nem ilyen formában tenné” – írta Gémes László (Mindszent), Szabó Emese (Székkutas) és Ambrus István (Mártély) polgármestere. A kiadott nyilatkozatban a polgármesterek közölték, úgy döntöttek, hogy Mártély, Mindszent és Székkutas összefogva indul a pályázaton, Hódmezővásárhely nélkül.
Kerülőutat keresett, nem jött be
Márki-Zay ezután úgy határozott, hogy másik két településsel alakít egy konzorciumot, és így adják be a pályázatukat. A Szeged.hu tudósítása szerint Márki-Zay azzal számolt, hogy a megyei jogú városi státus után járó plusz 230 milliót viszik magukkal. Nemrégiben derült ki, hogy a pályázatokat elbíráló grémium nem így döntött, hanem simán lenullázták Hódmezővásárhelyt. Márki-Zay Péter szerint Lázár János emberei döntöttek erről.
Kétségkívül, a mártélyi polgármester egykor a miniszter sofőrjeként dolgozott, a székkutasi polgármester pedig az itt októberig a posztot betöltő Szél István ajánlásával került a község élére, Szél pedig köztudottan Lázár kampányait szervezte éveken át. Mágori András makói fideszesként került a vármegyei közgyűlés élésre. Ilyen szempontból nem alaptalan Márki-Zay aggálya – írta a Szeged.hu. Azonban hozzáteszi, hogy ugyanakkor a szegedi járás 13 települése meg tudott egyezni, Szegednek 125 millió jutott, pont annyi, mint amennyit Vásárhelynek ajánlott a három település a vásárhelyi járásban. Ráadásul a szegedi járásban a maradékon 12 településnek kell osztozkodnia.
Márki-Zay Péterék azóta egy tüntetést is tartottak Hódmezővásárhelyen a Fidesz ottani irodája előtt.
Borítókép: Márki-Zay Péter Fotó: Karnok Csaba/Délmagyarország