Már több mint kétmillió ember nyilvánított véleményt az Ukrajna európai uniós csatlakozásáról indított Voks 2025 szavazáson – jelentette ki Orbán Viktor a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában pénteken.

A kormányfő ezt fantasztikus sikernek nevezte. Hozzátette: még van nyolc nap, mindenkit arra biztat, hogy érezze át a helyzet komolyságát, olvassák a Zelenszkij-interjút, lássák az ezzel kapcsolatos magyar belpolitikai vitát. Vannak ukránpárti és magyarbarát erők, teljesen világos a választóvonal, nagyon fontos, hogy minden egyes magyar állampolgár elmondja a véleményét ebben a kérdésben.
Történelmi siker lehet a Voks 2025
Nagy az esély rá, hogy a mostani véleménynyilvánító szavazáson többen vesznek majd részt, mint a legsikeresebb nemzeti konzultáción. Ha a kétmilliós számot vesszük alapul, a dolgok jelenlegi állása szerint mindössze egyetlen nemzeti konzultáció volt sikeresebb a mostani szavazásnál: ez a Soros-tervről szóló konzultáció volt.

A 2017-es, a bevándorlással kapcsolatos nemzetközi tervekről szóló konzultációban akkor a véleményüket elmondók egyértelműen kiálltak amellett, hogy
- a határvédelmi kerítést ne lehessen elbontani,
- nem lehet elfogadni a bevándorlók kötelező jellegű szétosztását,
- az európai országok nyelve és kultúrája háttérbe szoruljon annak érdekében, hogy a bevándorlók integrációja hamarabb megtörténjen.
A konzultáció mind a hét kérdése esetében 2,3 millió felett volt a bevándorlással kapcsolatos nemzetközi terveket elutasító válaszok száma. Megjegyezendő, hogy a 2017 őszén meghirdetett konzultáció már a 2018-as, tavaszi országgyűlési választásokra való felkészülést is jelentette. Emlékezetes, akkor is a mandátumok kétharmadát nyerte el a Fidesz–KDNP, listán a szavazatok 49,27 százalékát kapták meg.
Mit mutat a belpolitikában a konzultáció?
Konzultációt vagy véleménynyilvánító szavazást a politikai pártok több okból is meghirdethetnek. A kormánypártoknak a válaszok most arra szolgálnak, hogy kellő súllyal tudják képviselni a magyarok álláspontját Brüsszelben.
Ám egy ilyen akcióval erőt is demonstrálhat egy politikai párt – kifelé és befelé egyaránt –, hiszen a válaszok magas száma azt az üzenetet közvetíti, hogy a kormány mögött széles társadalmi támogatottság áll.
A kormánypártok ebben az erődemonstrációs versenyben már most toronymagasan vezetnek a Tisza Párt előtt, pedig még nyolc nap hátra van.