A hét elején úja tárgyalóasztalhoz ültek az egészségügyben dolgozókat képviselő szakszervezetek, köztük a Magyarországi Munkavállalók, Szociális és Egészségügyi Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezete (MSZ EDDSZ), valamint az Emmi képviselői. Amint arról a Magyar Nemzet beszámolt, a márciusban megszakított és most újra induló egyeztetéssorozat célja, hogy döntsön az egészségügyben dolgozók bérfejlesztésének az észszerű elosztásáról. Ezt az október elején megszavazott 2020. évi C. törvény bevezetéséhez szükséges kormányrendeletek előkészítésével tehetik meg a résztvevők.
Cser Ágnes, az MSZ EDDSZ elnöke lapunknak elmondta, hogy
a bérek fejlesztésével azt kívánják elérni, hogy a hálapénz végleg eltűnjön a magyar egészségügy rendszeréből,
a területen dolgozók elégedettek legyenek a bérükkel, a betegek pedig minden egészségügyi intézményben ugyanolyan színvonalú ellátásban részesüljenek. Utóbbira azért van lehetőség, mert a korábban önkormányzati kezelésben lévő, így az önkormányzatok költségvetésétől függő intézmények mára az állam finanszírozásába kerültek. Az elmúlt években országszerte megújultak a kórházak, rendelőintézetek.

Fotó: Archív/Magyar Nemzet
– Az állam rendkívül nagy összeget, háromszázmilliárd forintot biztosít a bérfejlesztésre – magyarázta lapunknak Cser Ágnes –, ezért bizonyos mértékig szabályozni is kívánja az egészségügy működését. Az egyeztetések azt szolgálják, hogy minden érintett számára elfogadható döntések szülessenek.
Amint a szakszervezeti vezető kifejtette, az egyik fontos terület, amelyen eredményeket szeretnének elérni, az az összeférhetetlenség. – Azt szeretnénk, ha kipihent és nyugodt orvosok gyógyítanák a betegeket – mondta. – Az elmúlt húsz évben gyakori volt, hogy egy-egy orvos a megállapított heti hatvan munkaórát – legalábbis papíron – túllépve számos helyen vállalt helyettesítést, túlórát, mellékállást, és ezt senki sem ellenőrizte. Ez zűrzavart teremt, kifárasztja az orvosokat.
A betegeknek joguk van ahhoz, hogy olyan orvos kezelje őket, aki kipihent, felkészült, és rájuk koncentrál.
A másik terület, amelyen fontosnak tartja az MSZ EDDSZ az észszerű megállapodást, az a kirendelés. A járványügyi helyzetben a kórházaknak rendkívüli terheléssel kell szembenézniük. Ezeknek a terheknek a csökkentésére kívánja a kormány elérni, hogy hasonló helyzetekben az egészségügyi dolgozók kirendelhetők legyenek, vagyis szükség esetén olyan intézményekbe vezényelhessék őket, ahol a legnagyobb szükség van a tudásukra.