Szombaton folytatják a székházfoglalók

Rendbontás nélkül véget ért az alaptörvény módosítása ellen tüntetők spontán demonstrációja az Alkotmánybíróság épülete előtt, szombaton folytatják.

PR
2013. 03. 07. 22:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fidesz-székházat csütörtök este elhagyó tiltakozók a Lendvay utcától az Andrássy úton és a Lánchídon keresztül érkeztek a budai székház elé, útközben jelentős dugót okoztak. Az Alkotmánybíróság épülete előtt bejelentették: a demonstrációt szombaton folytatják.

Turai Eszter és Rózsa Milán, a Fidesz-székházba behatoló tüntető csoport tagjai az ATV esti műsorában a nap eseményeiről beszéltek. Felhívták a figyelmet, hogy szombaton 3 órakor az Alkotmány utcában lesz demonstráció, melyre mindenkit várnak.

Az I. kerületi Donáti utcában a tüntetők egyike felszólalásában úgy fogalmazott, erőszakmentes, de radikális tüntetésükkel az a céljuk, hogy megakadályozzák az alaptörvény negyedik módosítását, mivel szerintük az teljesen aláássa a jogállamiságot. Mint mondta, a polgári engedetlenség minden lehetséges formáját felhasználják a jövőben is mindaddig, amíg a kormánypárt „nem biztosítja a demokráciát, a jogállamiságot”.

Az Alkotmánybíróság épületénél a jórészt fiatalokból álló 200-300 fős tömeg előtt Tamás Gáspár Miklós filozófus is felszólalt, fércműnek nevezve az alaptörvényt. Arra figyelmeztette a jelenlévőket, hogy nem elég elutasítani ezt az alkotmánymódosítást, továbbá eltörölni a Fidesz által elfogadott alaptörvényt, hanem új, „a nép érdekeit figyelembe vevő” alkotmányozásra is szükség van, mivel a korábbi szerinte nem nyújtott megfelelő védelmet.

Tamás Gáspár Miklós úgy vélekedett, ezt a munkát jórészt az ott megjelent fiatal generáció végzi majd el, amely az egész társadalom nevében és helyett emelte fel a szavát. A felszólalók visszautasították a Fidesz azon állítását, amely szerint „Bajnai-gárda” lennének.

A tüntetés a Fidesz-székháznál kezdődött, délelőtt. A néhány demonstráló a bejáratot védő vaskapun mászott át, akciójukat indokolva azt mondták, az alaptörvény negyedik módosítása ellen tiltakoznak. Korábbi LMP-aktivista, Milla-szónok és a Hallgatói Hálózat aktivistái vannak köztük. Állítják: civilek, de így vagy úgy azért kapcsolatot tartanak a balliberális körökkel. A székházfoglalás egyfajta előtüntetésnek is beillik. Délután ellentüntetők is megjelentek a székháznál.

Bencsik András, a Békemenet egyik kezdeményezője Facebook-oldalán arra kérte a menet szimpatizánsait, hogy ha tehetik, menjenek a Fidesz székházához, amelyet „nehezen definiálható alakok” törvénytelenül blokád alá vettek. „Nem kell velük szemben erőszakot alkalmazni” – írta a Demokrata főszerkesztője. Szerinte arra van szükség, hogy minél többen kifejezzék rokonszenvüket a Fidesszel.

Az igazságügyi tárca elítéli a Lendvay utcánál csütörtökön történt erőszakos eseményeket – reagált az eseményekre Rétvári Bence, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára. „Az erőszak nem megoldás, az erőszakban nem hiszünk” – fogalmazott.

A Fidesz csütörtökön kora este felszólította Bajnai Gordont, hogy „ne sumákoljon, hanem vállalja”, hogy ő áll a Lendvay utcai székházánál zajló tüntetés mögött. Kocsis Máté, a Fidesz kommunikációs igazgatója közölte: a csütörtöki események bebizonyították, hogy a Hallgatói Hálózat a Bajnai Gordon vezette Haza és Haladás Alapítvány ifjúsági tagozata, és Bajnai áll a csütörtöki agresszív támadás mögött is. Kósa Lajos, a Fidesz alelnöke úgy véli: ez a provokáció egy folyamat része.

A nap folyamán az 56-os Szövetség Országos Központja közleményében azt írta az esemény kapcsán: e cselekedet „nagyon hasonlít az emlékeinkben élő, 1945 utáni időkben történt provokációkhoz. [ ] Mélyen elítéljük az irányítókat és zsoldosaikat.” Twitter-oldalán az Európai Néppárt úgy foglalt állást: minden állampolgárnak joga van arra, hogy kinyilvánítsa véleményét, de békés és nyugodt módon. A KDNP úgy kommentálta az eseményeket: jogállamiságot, törvényességet követelnek, miközben ténylegesen törvényt szegnek az alaptörvény módosítása ellen tüntetők.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.