Stílus, formaterv
Bár mindkettő 2020-as újdonság, csak a Kia új konstrukció, a Ssangyongnál azonban olyan komolyan vették a frissítést, mintha egy utolsó csavarig új generációt dobtak volna piacra. A Rexton hasonlóan látványos átalakuláson ment át, mint a Sorento, és ez nem csak a jókora hűtőmaszknak köszönhető, bár tény, hogy az egész autó karakterét meghatározza. Ez igaz az alvázas felépítésre is, ennek köszönhetően a Rexton több mint 12 centivel a Sorento fölé magasodik, pedig ez a két dél-koreai újdonság közelebb áll egymáshoz, mint gondolnánk. Miközben a Kia, illetve a Hyundai hosszú évek óta magabiztosan menetel előre az élvonalba, a Ssangyong mintha kettesével szedné a lépcsőfokokat, egyre látványosabban zárkózik fel két földijéhez. Akár a markánsan szögletes formákat, akár a fényszórók LED. szegmenseit, akár a dekorelemeket nézzük, az a benyomásunk, hogy egy modern, értékes autót kapunk a pénzünkért.
Utastér, praktikum
Mindkét márkánál tapintható a koreaiak újdonsült profizmusa, bár nem tagadhatják le, hogy szemmel tartják a konkurenciát, és a legjobb helyekről lesnek el bizonyos ötleteket. Volt idő, amikor a Kián az Audi, és volt, amikor a Porsche hatása érvényesült, ezúttal kevésbé érezhető az ihlet forrása, a Ssangyongra viszont egyértelműen a Mercedes (korábbi) belső hangulata volt nagy hatással, a váltó elektronikus kapcsolója viszont már BMW-stílusú. Az anyagok és az összeszerelés minősége ettől függetlenül meggyőző, a digitális kijelzők és a multimédiás rendszerek nagyot fejlődtek, és ami a felszereltséget illeti, végképp nem hiányzik semmi. Az utasülés helyzetét például mindkét autóban a sofőr is könnyedén beállíthatja.
A Kia ugyan a belső elrendezés módjával ismét szintet lépett, de a Ssangyonghoz klasszikus terepjáróként jobban illik a kevésbé futurisztikus hangulat. A 4,81 illetve 4,85 méteres hosszúság miatt nem meglepő, hogy a helykínálat mindkét autóban pazar, ám a Kiában egy kategóriával jobb az ergonómia, és légiesebb is a harmadik sor – utóbbi azért érdekes, mert a Rexton tengelytávolsága nagyobb. A Ssangyong pótüléseit gyerekekre méretezték, cserében 7 üléssel tágasabb a csomagtartója, és az oldalablakai is nagyobbak.
Hajtáslánc, vezethetőség
Sokatmondó, hogy míg az előző Sorentóban 200 lóerő volt a csúcs, az új nemzedéknél az alapmotor tud ennyit. A 2,2 literes turbódízelt ráadásul annyira becsomagolták, hogy hidegen sem zavaró a moraja, és már az első gázadásnál érződik, hogy finom szerkezet dolgozik az autó orrában. Nyolcfokozatú, duplakuplungos automatikus váltója észrevétlenül és jó tempóban kapcsolgat, a vezérlés gyorsan reagál a gázpedál lenyomására, egyedül a motorfék lehetne erősebb. Ami a dinamikát illeti, a Sorento akkor sem érződik vérszegénynek, ha 7 személlyel indulunk útnak, vezethetősége pedig kis túlzással olyan, mintha egy nagy kombit terelgetnénk, a futómű és a kormányzás hangolása is meggyőző. Hiába érhető el azonban 600 000 Ft-ért automatikus vezérlésű, alapvetően fronthajtáshangsúlyos 4×4-es rendszer a modellhez, a 17 centis hasmagasság miatt a terepjárás nem a Kia műfaja, az új generáció egyértelműen aszfalton domborít nagyot.
Az eredeti cikket ITT érheti el.
Kiemelt kép: Stefler Balázs