Legyen kisebb a fűtésszámla! – Fontos a jó nyílászáró

A pénztárcánk kímélése mellett a komfortérzetünkön is sokat javít a jó hőszigetelés.

null

A hőszigetelés első lépcsőfoka a jó nyílászáró. Tudta, hogy megfelelő szigeteléssel akár 30%-kal kisebb lehet a fűtési költség? Ráadásul ha kevesebb tüzelőanyagot használunk fel, csökkentjük a szén-dioxid-kibocsátást, amely a globális klímaváltozás egyik fő kiváltó oka.

Korszerű hőszigetelés

Ma már nélkülözhetetlen a megfelelő hatásfokú hőszigetelés, amely komoly költségcsökkentő tényező. Fűtésszezonban a hőveszteséget, nyáron a hőterhelést mérsékli, emellett megoldást nyújt a lakáson belüli felületi páralecsapódás problémájára. Elengedhetetlen a kívánatos komfortérzet megteremtéséhez, az ideális hőmérséklet és páratartalom biztosításához, valamint a pénztárcánk kíméléséhez.

Számos lakás küzd hőszigetelési problémákkal
Fotó: PEXELS

Hőveszteség

A rossz szigetelésű ablakok komoly problémákat okozhatnak. A nyílászárók miatti hőveszteség négy módon alakulhat ki:

  • szivárgással, amikor a levegő ki- és beszivárog a réseken és hézagokon keresztül;
  • vezetéssel, amikor a hő áthatol az üvegen;
  • sugárzással, amikor a hőenergia egy meleg tárgy felől áramlik a közelben lévő bármilyen hűvösebb tárgy felé, míg a hőmérsékletük ki nem egyenlítődik (ez akár 65%-os hőveszteséget is okozhat);
  • valamint konvenciós áramlással: Mivel eltérő relatív sűrűségük miatt a meleg levegő felfelé, a hideg levegő pedig lefelé áramlik, a rossz szigetelésű, jeges ablaküveg belső felületéről a padló felé haladó hideg levegő még több hideg levegőt szív be az ablak felől. A fenti mozgás természetesen komoly hőmérséklet-csökkenéshez vezet az adott helyiségben.
  • Új nyílászárók

    Egy épület hőszigetelésében fontos szerepet játszanak a nyílászárók. Az új ablakok kiválasztásánál érdemes a keret és az üvegezés együttes hőátbocsátási tényezőjével kalkulálni.

    Árnyékolás

    A jó minőségű alapanyagok, valamint az ajtók és ablakok megfelelő kialakítása mellett árnyékolástechnikai eszközökkel is fokozhatjuk a komfortérzetet. Fontos tudni, hogy a nyílászáró nem választható el az árnyékolótól, azok egységet alkotnak. A külső árnyékolás hatásos és takarékos eszköz az épületek túlmelegedésének magakadályozására.

    Utólagos ablakszigetelés

    A megengedettnél nagyobb légáramlást okozó hézagok azért jöhetnek létre, mert a tok és a szárny közötti ütközőfelületek nem simulnak össze megfelelően, illetve a tok és a falszerkezet közötti hézag tömítése nem tökéletes. Az így keletkező hézagokat mindenképpen érdemes tömíteni olyan szigetelőanyagokkal, amelyek rugalmasan változnak a hézag nagyságától, formájától függően.

    Hőátbocsátási tényező és hőhíd

    A hőátbocsátási tényező a hőveszteség mértékét mutatja, azaz hogy mennyi hő áramlik át az anyag egységnyi felületén a külvilág felé. Az építő- és szigetelőanyagok, valamint teljes falszerkezetek legfontosabb jellemzője. Műszaki leírásokban az U-értékkel jelölik, mértékegysége a W/m2K. Minél kisebb az értéke, annál jobb az adott anyag hőszigetelő képessége.

    A hőhíd szakmai nyelven a következőképp definiálható: a határolószerkezet minden olyan helye, ahol többdimenziós hőáramlás és hőmérséklet-eloszlás alakul ki. Hétköznapi nyelvre lefordítva ez annyit tesz, hogy a szerkezet ezen részei jobban vezetik a hőt, mint a többi, így hőveszteséget generálnak.

    A teljes cikket elolvashatja a lakáskultúra.hu oldalon.

    4 tipp a szigetelés házilagos ellenőrzéséhez

    A következő módszerekkel sajátkezűleg egyszerűen ellenőrizhetjük ablakaink és ajtóink szigetelését.

  • Vizezzük be a kezünket, és tegyük közvetlenül a kerethez! Amennyiben a nyílászáró nem szigetel elég jól, a nedves kezünkön érezhetjük a levegő mozgását.
  • Szelesebb időben helyezzünk gyertyát a keret elé! Ha a lángja mozog, akkor kívülről beáramlik a hideg vagy a szél.
  • Csukjuk rá az ablakot vagy ajtót egy papírdarabra! Ha könnyen ki tudjuk húzni a lapot, akkor nem jól szigetel.
  • Hajszárítóval fújjunk rá az ablaknyílásra! Ha kívülről érezni lehet a meleg levegőt, akkor szükség van szigetelésre. (Ez „kétemberes” módszer, és csak földszinti nyílászáróknál alkalmazható.)
  • A teljes cikket elolvashatja a lakáskultúra.hu oldalon.

    Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.