Így biztosítsunk eleséget télen a kertbe tévedő madaraknak

Csak akkor kezdjünk bele, ha tudjuk, hogy a madarak számára szükséges élelmet szüntelen pótolni is tudjuk.

null

Sokan szeretik, ha madarak csicseregnek kertjükben és vannak olyan szárnyasok is, amelyek ezt télen is megteszik. Felelősséggel is jár azonban, ha ezeket a madarakat ilyenkor is szeretnénk vendégül látni, eleséget biztosítani számukra.

Ha elkezdtük, ne hagyjuk abba!

A madarak gyorsan megszokják és számítanak az etetőhelyeik táplálékkínálatára, évről-évre akár messziről is visszatérnek a stabil élelemforrásaik közelébe telelni. Ezért nem szabad abbahagynunk az eleség pótlását, főleg nem a tél leghidegebb időszakában. Csak akkor kezdjünk bele, ha tudjuk, hogy a számukra szükséges élelmet szüntelen pótolni is tudjuk.

Persze előfordul, hogy nem tudunk folyamatosan etetni: ilyen esetekben megkérhetjük egy szomszédunkat, barátunkat, avagy napról-napra csökkenthetjük a kihelyezett táplálék mennyiségét. Így a madarak, érzékelve a táplálék megfogyatkozását, egyre nagyobb körben keresgélnek, majd tovább állnak a környékünkről.

Van, hogy az etetéssel többet ártunk

Fontos, hogy a fagyok beálltával csak az énekesmadarakat etessük! Ez az időszak Magyarországon körülbelül november elejétől április közepéig tart.

Az itt maradt gólyákat és vízimadarakat nem szabad élelemmel ellátni, hiszen nekik – normális esetben – tovább kell állniuk hazánkból.

Fontos, hogy a gólyákat és a vízimadarakat ne etessük a nyári időszakban sem: nemcsak azért, mert így a téli időszakot is hajlamos lehet itt tölteni, hanem mert ez a szokás akár átadódhat a fiókáira is.

Csak az énekesmadarakat etessük a téli időszakban
Fotó: MTVA/Bizományosi: Nagy Zoltán

Előfordulhat, hogy ő már ebbe a helyzetbe nő bele és nem tanul meg élelmet szerezni magának, hanem az embertől várja majd.

Készítsünk madáretetőt!

Kihelyezhetünk mesterséges odúkat, madáretetőket, fákra aggasztott madáreleséget, és itatókat, melyek beszerezhetők több kertészetben, akár tervezőktől, avagy a legbiztosabb helyről, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület boltjából, webshopjából.

Mi magunk is készíthetünk egyszerűen madáretetőt, például egy raffiával körbetekert pet palackból, konzerves dobozból, egy kókuszdió- vagy tök héjából, akár kis tányérkából, de lehet látni legóból, kiüresedett tejes dobozból elhelyezett madárházikókat.

A legegyszerűbbek egyike, ha WC papír gurigát bekenünk sótlan zsírral, madáreleségbe forgatjuk, és egy madzagra rögzítve kitesszük erkélyünkre, udvarunkra.

Mivel etessük a madarakat?

A madáretetőkbe tehetünk napraforgómagot, állatkereskedésben beszerezhető pintyeleséget, kölest, tört diót, avagy ágakra felszúrt almát. A madarak másik fontos tápanyagforrása a kacsa-, liba- és sertésháj; a sertés zsírszalonna, a faggyú, mely a főzéssel sótlanított étkezési szalonna és a ma már széles körben árusított cinkegolyó; tápláló eledel lehet még számukra a lágysajt- vagy vajtégla.

Az olajos magvak közül szóba jöhet még a pisztácia, a mogyoró és a földimogyoró, ám csakis natúr, pörkölés nélküli, sózatlan formában.

További információkért érdemes a Magyar Madártani Egyesület honlapjára kattintani.

Az eredeti teljes cikk IDE kattintva érhető el.

Kunyerál a hattyú, pedig nem éhes, csak szénhidrátfüggő

Emese, a keszthelyi part kedvenc hattyúja egy hároméves gúnár. Vagyis fiú. De nem ez a legfurcsább, hanem az, hogy ha kézből kenyérrel etetjük (engedve annak, hogy igen gyakran kunyerál), azzal nem megmentjük a cuki állatot, hanem szépen lassan kínozzuk. És még csak nem is azzal, amikor a madarak szájpadlására tapad a puha falat – írta néhány napja a Likebalaton.hu.

– Szegények, jön a hideg tél, viszünk nekik zsemlét vagy kalácsot, megmentjük őket – gondoljuk sokan, holott épp az ellenkezője történik. Egyrészt az a baj, hogy három zsemle harminc madárnak édeskevés, másrészt az élesztőt tartalmazó ételeket a madarak nem tudják jól megemészteni, károsodik a májuk. Mi jól mulatunk, készítünk néhány cuki képet, de a madarak jól sem laknak és nem is esik jól nekik a táplálék, amit behabzsolnak. Beleavatkozunk a természetbe, ezek vadon élő madarak, nincs szükségük folyamatos etetésre, mint a tyúkoknak.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.