Lokális világítás: praktikus és hangulatos

Egyes fényforrások egy bizonyos célt szolgálnak, például olvasólámpa szerepét töltik be.

null

Lokális fényforrásoknak nevezzük azokat a világítás-típusokat, amelyek egy kisebb területet világítanak meg, és ezáltal kiemelnek egy funkciót. Ezeket hangulatvilágításként is használhatjuk, tehát vékony a határvonal a két kategória között. A legfőbb különbség, hogy az előbbieknek erős fényük van, azaz a kellemes miliő megteremtése helyett elsődleges feladatuk, hogy ideális körülményeket biztosítanak a munkavégzéshez. Bizonyos helyekre egyértelműen ilyen darabokat célszerű elhelyezni. Például az íróasztal és a kanapé vagy az ágy mellé olvasólámpa illik, az étkezőasztal fölé pedig egy belógó mennyezeti lámpa.

A konyhában

Igen lényeges a konyha munkalapjának helyes megvilágítása, hiszen a pultnál állva sokszor kitakarjuk a mennyezeti fényforrást. Ezek a speciális munkafények – általában LED-szalagok – gyakran a felső szekrény aljára kerülnek. Ha ez nem megoldható, néhány lefelé irányított falikarral is megvilágíthatjuk az adott felületet.

A konyhában a meleg fényű lámpák ideálisak
Fotó: PEXELS

A lámpa alakjának kiválasztásakor vegyük figyelembe az étkezőasztal, konyhasziget formáját is. A világítótest legalább 60 cm-re legyen az asztal lapjától, mert így mindenhova szórja a fényt, ám senkit nem vakít el.

A fürdőszobában

Az általános fényt a fürdőszobában is ajánlott kiegészíteni a mosdó feletti tükör két oldalára szerelt elemekkel. Fontos, hogy mindkét oldalra tegyünk egy-egy darabot, mert ha csak az egyik oldalra kerül lámpa, az arcunk egy része árnyékban marad, és így nem tudunk majd sminkelni vagy borotválkozni. Természetesen a célnak megfelel egy világító, nagyítós tükör is.

A teljes cikk ITT olvasható el.

Hibák, amiket elkövetünk a nappali berendezésekor

A nappalinak kell a legtöbb mindennek megfelelnie, hiszen napunk legnagyobb részét itt töltjük: itt lazítunk esténként, itt fogadjuk a vendégeket, itt olvasunk, nézünk filmet, és ide heveredünk le alkalmanként egy kis délutáni sziesztára.

Éppen ezért nem is annyira ritka probléma, hogy bár látszólag minden a helyén van, mégsem érezzük magunkat komfortosan benne. Az alábbiakban összegyűjtöttünk tipikus hibákat, amelyek természetesen nem megszeghetetlen szabályok, hanem csupán olyan mankók, amelyek segítenek közelebb kerülni „a tökéletes nappalihoz.”

Csak egy fényforrást használunk

A fénnyel teremthetünk legegyszerűbben meghitt atmoszférát. Ha a fény csak fentről, középről érkezik, az hideg, barátságtalan hatást kelt – ráadásul nem is praktikus, hiszen esténként, olvasás közben kimondottan fontos lehet egy másik, irányított világítás. A legjobb megoldás, ha a fenti, középen elhelyezett lámpán kívül elszórva is helyezünk el a megfelelő pontokra kis fényforrásokat, ezzel otthonosabb, barátságosabb lehet a nappali.

Sok és kicsi szobanövények

Nem titok, hogy a legegyszerűbben zöld növényekkel teremthetünk otthonos hangulatot – nem beszélve arról, hogy még egészségesebbé is tehetjük velük a környezetünket. Ám nemcsak a locsolás folyamatát rövidíthetjük le, ha sok kis cserepes növény helyett egy nagy és mutatós zöldet választunk, hanem a teret is nagyvonalúbbá varázsolhatjuk. Egy mutatós aranypálma, egy szobafikusz vagy egy filodendron tökéletes lehet a nappali feldobásához!

Csak egy stílust követünk

Igaz, hogy a különféle anyagok, minták és színek keverése nehéz műfaj, ám jegyezzük meg: otthonunk nem egy múzeum, nem katalógusba készül, hanem az a legfontosabb, hogy mi jól érezzük magunkat benne. Ha kizárólag csak a ’60-as évek retróját vagy a modern minimalizmust követjük, a hatás hideg és barátságtalan lesz. Keverjük bátran a különböző korokat és stílusokat!

A teljes cikket IDE kattintva olvashatják!

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.