200 éves álom: nyaralóház a Balatonnál

A Balaton környéke rengeteg izgalmas, romantikus csodát rejt.

null

Balatongyörök a tó északi partjának egyik gyöngyszeme, ráadásul a bájos település nemcsak Magyarországról, de akár a szomszédos Ausztriából is könnyen megközelíthető. Noémi és párja épp azért keresett a környéken nyaralót, mert ide gyorsan eljutnak a Bécs közelében található mödlingi otthonukból.

Fotó: Darabos György / LAKASKULTURA.HU

– Amikor a férjemmel megpillantottuk a ház mellett a régi vörösfenyő gerendát, amelyen az 1808-as dátum látható, azonnal eldöntöttük, hogy megvásároljuk – meséli Noémi, miközben körbevezet minket a most már kétszintes nyaralóban. – A ráépítéshez természetesen engedély kellett. Ez a rész külterületnek számít, így itt 1500 négyzetméternél kisebb telekre nem épülhet új ház. Viszont a régi becehegyi pincék szinte kivétel nélkül nagyon alacsonyak, vagyis elkerülhetetlennek tűnt a belmagasság megemelése. És mivel sem válaszfalak, sem víz, sem villany nem volt a házban, nekiláttunk a teljes felújításnak.

Fotó: Darabos György / LAKASKULTURA.HU

A 70 négyzetméteres házat egyelőre csak ketten használják, de már a kezdet kezdetén tudták, hogy sokszor fogadnak majd vendégeket, ezért ennek megfelelően alakították ki a tereket. A teraszon és az étkezőben többen is le tudnak ülni az asztal köré, az emeletre pedig egy pluszvendégszoba került.

Fotó: Darabos György / LAKASKULTURA.HU

A kisebb átalakításokhoz szükséges engedélyeztetések elintézését hozzáértő építészre bízták, egy kedves stylist barátjuk, Kis Alexandra pedig a berendezés megálmodásában segített.

– Ami az egész ház hangulatát leginkább megváltoztatta, az a nyílászárók felújítása. Az eredetileg vörösesbarna fakereteket családi összefogásban lemarattuk, csiszoltuk, és a Balaton színére válaszoló kékes-zöldes-szürkés árnyalatra festettük át – emlékszik vissza Noémi.

Fotó: Darabos György / LAKASKULTURA.HU

– Szintén egy átszínezéssel tettük nagyvonalúbbá a földszinti teret, ahol a mennyezeti fagerendákat színeztük át fehérre. Mindenhova világos tónusok kerültek, ezzel is próbáltuk ellensúlyozni az ablakok méretét; világos fafokokat kapott a lépcső, és a padlóra is egy halvány, bézs lap került. Érdekes, hogy a járólap alakja miatt olyan, mintha svédpadló lenne, miközben ez egy egyszerű greslap, travertinhatású felülettel.

Fotó: Darabos György / LAKASKULTURA.HU

A bútorok nagy része internetes és valódi bolhapiacokról érkezett, sok darabot Ausztriából hozott a fiatal pár. De akadnak azért a családi örökségből származó régi tárgyak is, például a hálóban található ágyvég, amely egykor a nagymama házában egy nyúlól fala volt.

Fotó: Darabos György / LAKASKULTURA.HU

– A mi kedvencünk a fatüzelésű vaskályha, amit a gyenesdiási Kályhamúzeumból hoztunk – mutatja a ritkaságot házigazdánk. – A kályhák helyi gyűjtőjével egy eisenstadti bolhapiacon találkoztunk, ott adta meg az elérhetőségét. Azt hiszem, a ház ezektől a részletektől igazán autentikus. Az újjászületett pince az évek során kényelmes nyaralóvá változott, és tökéletesen belesimul a környezetbe.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Egy kis India a Káli-medencében

Mi más vezethetne el egy gyönyörű indiai nőt az egyik leghíresebb balatoni piacra, mint a szerelem? Rohini kalandos úton került hazánkba, de ma már otthon érzi itt magát – írja a lakaskultura.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.