5 dolog, amit érdemes tudni lakáshitel-igénylés előtt

A jó döntéshez, érdemes tisztában lenni, milyen elkötelezettséggel és esetleges buktatókkal járhat.

null

Lakáshitel felvétele előtt áll és fogalma sincs merre induljon? Szeretne kiigazodni a szabályok és buktatók labirintusában? Jó helyen jár, mert ebben a cikkben mutatunk öt fontos dolgot, amit mindenképp tudnia kell, mielőtt belevágna ebbe a hosszabb távú projektbe, vagyis a lakáshitel-felvételbe – írja a lakáskultúra.hu.

1. Nem mindegy kit választunk!

Legyen szó a hitelt adó bankról vagy ügyvédről, nem mindegy kit bízunk meg lakáshitel intézésével. Egy alaposan átgondolt, jó választással több százezrek maradhatnak a zsebünkben.

Első körben meg kell találni azt a bankot, amely a mi paramétereink alapján a legkedvezőbb ajánlatot nyújtja. Sokan beleesnek abba a csapdába, hogy rögtön ahhoz a hitelintézményhez fordulnak, ahol a számlájukat vezetik. Ez nem minden esetben a legkedvezőbb megoldás. Érdemes minimum 3 ajánlatot bekérni, hiszen sokszor azonos ügyfélparaméterek mellett nagy eltérések lehetnek az ajánlatok között.

Fotó: Pexels

Ugyanennyire fontos az ügyvéd kiválasztása. A szakmai biztonságon túl az ügyvéd által elkért munkadíjat is meg kell vizsgálni. Az ügyvédek dolgozhatnak ÁFÁ-s és nem ÁFÁ-s konstrukcióban.

2. Járulékos költségek

A fent említett ügyvédi költségen túl vannak egyéb járulékos költségek is, amiket megkell majd fizetni. Ilyenek az értékbecslés díja, a földhivatalnak fizetett tulajdonjog-bejegyzés és jelzálogbejegyzés, a közjegyzői díj, a tulajdoni lapok díja és még ide jöhet a hitelösszeg átutalási és folyósítási díja is. Az utolsó kettőről érdemes előre tájékozódni a hitelt folyósító banknál, hiszen lehetséges, hogy az átutalási és folyósítási összeget utólag visszakaphatjuk.

3. Egy hitelszakértő megkönnyíti a hitelfelvételt!

A hitelközvetítő nem csak a legjobb lakáshitel-ajánlatot segít majd megtalálni, hanem segít összeállítani a hitelkérelmi dokumentum csomagot. Segít beszerezni a választott bank adásvételi szerződés tartalmi követelményeit, hogy biztosan megfelelő formában kössük meg az adásvételi szerződést. Végigkíséri a hiteligénylést a teljes folyamaton keresztül, az igényléstől egészen a folyósításig. Összehangolja az értékbecslő, az ügyvéd, az eladó, a vevő, a közjegyző, a biztosító, a földhivatal, a bank tehát az összes szereplő igényeit, feladatait és dokumentum szükségleteit és mindezt díjmentesen.

4. Sok múlik az értékbecslésen!

A kapható hitelösszeget a jövedelmen túl befolyásolja még a megvásárolni kívánt ingatlan értéke. Az adósságfék-szabályozás törvénye többek között azt is kimondja, hogy a maximális hitelösszeg nem lehet több az ingatlan forgalmi értékének a 80%-ánál, a maradék 20% lesz az önerő, amit nekünk kell még beletennünk. Nagyon fontos, hogy a bank saját értékbecslője mennyire állapítja meg az ingatlan forgalmi értékét.

5. Számoljunk a kockázatokkal, de ne féljünk tőlük!

A jelenlegi járványhelyzet megjelenése óta számolni kell azzal, hogy a bankok szigorúbban fognak eljárni a hitelbírálatnál. Több olyan pénzintézet is van, amely a kiemelten veszélyeztetett szektor (pl.: vendéglátás, turizmus, szépségipar-fodrász) munkavállalóit több szempontot figyelembe véve minősíti és gyakran kéri, hogy adóstársként bevonásra kerüljön olyan személy, aki nem ezen ágazatokból szerzi a jövedelmét.

Járványhelyzettől függetlenül is gondolni kell arra, hogy mi van akkor, ha megvesszük az ingatlant, felvesszük a lakáshitelt és nem várt okokból megszűnik a munkahelyünk és keresőképtelenné válunk, vagy valamilyen baleset, tragédia történik. A családban a kenyérkereső köthet olyan biztosításokat, amik megvédik a családot akkor egy balszerencsés fordulat esetén.

Fontos fogalom még a család nettó jövedelmének kockázata, mely szerint a családi jövedelmet maximum 60%, minimum 25%-ban lehet megterhelni. A jövedelem terhelhetőségére összesen 6 féle verzió lehetséges, érdemes utánajárni, hogy mi melyikbe tartozunk.

Lakáshitel-felvétel előtt mindenképp tájékozódjunk a lehetőségekről és ha időt, pénzt és energiát szeretnénk spórolni, keressünk fel egy hitelszakértőt!

A teljes cikk a Lakáskultúra oldalán érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.