7 kérdés és válasz a lakásfelújítási támogatásról

Mutatjuk, mi az, amit a vissza nem térítendő Otthonfelújítási támogatásról tudni érdemes.

null

Kik igényelhetik a lakásfelújítási támogatást?

A lakásfelújítási támogatást olyan házastársak, élettársak, de egyedülálló szülők is igényelhetik, akik legalább egy gyermeket nevelnek. Figyelembe véve, hogy a gyermekek nagykorúságukkal nem hagyják el a szülői házat, szakképzésük, felsőoktatási tanulmányaik alatt is a szülőkkel laknak, a támogatás szempontjából a gyermek felső életkora 25 év – írja a lakáskultúra.hu.

Természetesen feltétel, hogy a gyermek a szülőkkel egy háztartásban is éljen. De nemcsak a nagyobb gyermekekre, hanem a hamarosan megszületendő gyermekekre és szüleikre is vonatkozik a támogatási szabályozás, hiszen a várandósság 12. hetétől is igénybe lehet venni. Sőt, ha a gyermek megváltozott munkaképességű, akár fogyatékkal él, vagy GYOD-ra jogosítja a szüleit, akkor a támogatás szempontjából nincs felső határa az életkornak. Igényelheti a támogatást a nagyszülő is az általa nevelt, árva gyerek(ek) után is.

Mi a támogatás mértéke?

A lakásfelújítás számlákkal igazolt felújítási költségeinek felét, de maximum 3 000 000 Ft vissza nem térítendő támogatást lehet igényelni, mégpedig olyan megosztásban, hogy annak fele a munkadíjat, míg másik fele az anyagköltséget fedezze. Ez azt jelenti tehát, hogy egy lakás hatmillió forintos felújítási költségéből hárommillió forintot az állam vállal át.

Milyen lakásokra lehet igénybe venni a támogatást?

Az Otthonfelújítási támogatás célja, hogy azok, akik nincsenek abban a helyzetben, hogy másik lakást vásároljanak, vagy nem is szeretnének elköltözni, lehetőségük legyen arra, hogy egy nagyobb mértékű beruházással otthonukat felújítsák, azt kényelmesebbé, szebbé tegyék. Éppen ezért a támogatás kizárólag használt lakásokra vehető igénybe.

Milyen feltételeknek kell megfelelni a támogatás igényléséhez?

Alapvető feltétel, hogy az igénylő köztartozás mentes legyen. Legalább 1 éves, folyamatos társadalombiztosítási jogviszonnyal kell rendelkeznie, amely lehet akár egy felsőoktatási jogviszony, vagy munkaviszony, amit maximum 30 napra szakítottak meg az elmúlt egy évben. Akik például a járvány idején elveszítették a munkájukat, azoknak az utolsó 3 hónapnál az álláskeresési járadékot is figyelembe veszik.

Fotó: Pexels

További feltétel, hogy a támogatással érintett lakásban legalább egy éve lakjon mind az igénylő, mind a gyermek, kivéve, ha 1 éven belül vették a használt lakást. A lakás nem kell, hogy kizárólagos tulajdonában álljon a szülőknek, elég, ha az igénylő szülő, illetve a kiskorú gyermeke a támogatással érintett lakásban együttesen legalább 50%-os tulajdoni részesedéssel rendelkezik. A lakásfelújítási támogatás tehát feltételez ingatlantulajdont, így ha valaki bérelt lakásban lakik, úgy annak felújítására nincs lehetőség.

Ha elköltözik a család, akkor a másik használt lakásra is igénybe vehető a támogatás?

Minden család csak egyszer veheti igénybe az Otthonfelújítási támogatást. Ha a felújított lakás eladásra kerül, akkor nem kell a támogatást visszafizetnie, de a megvásárolt másik használt lakásra már nem lehet igényelni.

Ha a lakás új tulajdonosa további vagy más felújítást kíván végezni a lakáson vagy házon saját anyagi lehetőségeit figyelembe véve, akkor nincs elzárva attól, hogy ezt megtegye ugyanerre az ingatlanra, kivéve, ha az új tulajdonos a korábbinak hozzátartozója.

Milyen munkálatokra lehet fordítani az Otthonfelújítási támogatást?

A felújítás azt a célt szolgálja, hogy a szerkezetek, berendezések cseréjével, átalakításával javuljon az ingatlan használhatósága, vagy esztétikai összképe. A támogatást kültéri- és beltéri munkákra is el lehet számolni, több olyan munka is elszámolható, amely az ingatlan energetikai korszerűsítését szolgálja.

A támogatás a következő építési tevékenységekhez igényelhető:

  • víz-, csatorna-, elektromos-, gáz-közműszolgáltatás bevezetése, illetve belső hálózatának kiépítése vagy cseréje,
  • fürdőhelyiség, illetve WC létesítése olyan lakásban, amely nem rendelkezik ilyen helyiséggel,
  • fűtési rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje, ideértve a megújuló energiaforrások alkalmazását is,
  • az épület szigetelése, ideértve a lábazatszigetelést, a hő-, hang-, illetve vízszigetelési munkálatokat,
  • a külső nyílászáró cseréje, redőny, árnyékoló, spaletta, rovarháló, biztonsági rács felszerelése vagy cseréje,párkányok, küszöbök cseréje vagy felújítása,
  • tető cseréje, felújítása, szigetelése,
  • égéstermék-elvezető építése, korszerűsítése,
  • klímaberendezés beépítése, cseréje,
  • napkollektor, napelemes rendszer telepítése, cseréje,
  • belső tér felújítása, ideértve

  • a lakás helyiségeinek belső fali, padló-, födém- vagy álmennyezeti burkolat cseréjét, felújítását, festését, tapétázását,
  • a galériaépítést,
  • a belső lépcső kialakítását és cseréjét,
  • a szaniterek beépítését vagy cseréjét,
  • a villanykapcsolók és -dugaljak kialakítását és cseréjét,
  • a belső nyílászárók, belső párkányok, küszöbök beépítését, cseréjét vagy felújítását,

  • a lakással azonos ingatlan-nyilvántartási helyrajzi számon található épület, nem lakás céljára szolgáló helyiség (így különösen: nyári konyha, mosókonyha, tároló) felújítása,
  • kerítés építése,
  • gépjárműtároló építése vagy nyitott gépkocsibeálló kialakítása,
  • terasz, loggia, erkély, előtető építése,
  • térburkolat készítése, cseréje,
  • télikert kialakítása,
  • amennyiben az igénylő vagy gyermeke mozgáskorlátozott személynek minősül – a 12/2001. (I. 31.) Korm. rendelet 9. § (10) bekezdésében meghatározott akadálymentesítési munkák,
  • alapozási szerkezet megerősítése, valamint
  • beépíthető bútor vagy konyhai gép beépítése, cseréje.
  • Igényelhető-e támogatás a folyamatban lévő felújításra?

    Az Otthonfelújítási támogatás kizárólag a 2021. január 1-je után elindult felújításoknál vehető igénybe és legkésőbb 2022. december 31-ig igényelhető.

    Ez a támogatás utólagos finanszírozást jelent. Kizárólag olyan felújítás során vehető igénybe, ahol a vállalkozóval, vállalkozókkal az igénylő írásban vállalkozási szerződést kötött.

    A felújításról az igénylő nevére kiállított számlákat gyűjteni kell és a munkák elvégzését követően lesz jogosult arra a szülő, hogy az elvégzett és kifizetett munkára azt visszaigényelje.

    A Kincstár 30 napon belül elbírálja az igénylés jogosságát és amennyiben azt elfogadja, támogatói okiratot állít ki, amely kiállítását követő 5 napon belül kiutalja a támogatási összeget az igénylő bankszámlaszámára. Ez tehát azt is jelenti, hogy az igénylőnek bankszámlaszámmal rendelkeznie kell. A kiutalást követő 6 hónapon belül ellenőrzés várható, amely során a kormányhivatalok a benyújtott számlák szerinti munkák elvégzését fogják ellenőrizni.

    Mire nem lehet igénybe venni a támogatást?

    A támogatás az 5%-os ÁFÁ-val kiállított számlákra nem vehető igénybe. Nem lehet elszámolni olyan számlát sem, amelyet az igénylő a részére már biztosított családi otthonteremtési kedvezményből (CSOK) a használt lakás vásárlásához és korszerűsítéséhez vagy korszerűsítéséhez és bővítéséhez, vagy meglévő lakás korszerűsítéséhez, illetve korszerűsítéséhez és bővítéséhez igénybe vett családi otthonteremtési kedvezmény kapcsán már elszámolt.

    A visszaélések elkerülése érdekében került szabályozásra, hogy a felújítással összefüggő számla csak akkor számolható el, ha a vállalkozó az igénylőnek nem közeli hozzátartozója vagy élettársa, illetve nem olyan cég, ahol a taggal, a munkavállalójával, vagy a vezető tisztségviselőjével áll fenn a rokoni kapcsolat.

    A lakásfelújítási támogatásról szóló teljes cikk IDE kattintva érhető el.

    Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.