Egy Kodály köröndi műemlék lakás csodás újjászületése

Új életre kelt egy porig égett műemlék besorolású Kodály köröndi lakás.

null

A Lakáskulúra vendéglátója régóta kacérkodott a gondolattal, hogy a belváros egyik viszonylag zöld és csendes utcájában, egy patinás műemlék házban rendezi be az otthonát. Különösen vonzotta az Andrássy út környéke, azon belül is a Kodály körönd, a történelmi atmoszférát sugalló házaival.

Történelmi atmoszféra és korszerűség
Fotó: Gosztom Gergő / LAKASKULTURA.HU

– A lakáshirdetéseket böngészve újra és újra megállapítottam, hogy az ingatlanárak itt számomra elérhetetlenül magasak – emlékszik vissza házigazdánk. –

Aztán néhány évvel ezelőtt kétségbeesve láttam, hogy az egyik kedvencem, egy 1896-ban épült, neoreneszánsz stílusú Kodály köröndi ház tetőszerkezete leégett. Hamarosan kiderült, hogy a lakhatatlanná vált épület, illetve a benne lévő lakások megmenthetők.

Persze egy ilyen komoly munkához vállalkozó szellemű emberekre van szükség, néhány tulajdonos azonban szerette volna elkerülni a felújítással járó kellemetlenségeket, így egyik-másik ingatlant eladásra kínálták. Ennek köszönhető, hogy jó áron sikerült megvennünk ezt a 82 m2-es, 4,2 m belmagasságú lakást. Közben megtudtuk, hogy szerencsére magát az épületet is hamarosan felújítják.

A galéria alatt kapott helyet a társalgó egy része
Fotó: Gosztom Gergő / LAKASKULTURA.HU

Újragondolt alaprajz

Eredetileg a teljes szint a lakáshoz tartozott, de az elmúlt évtizedekben feldarabolták, vagyis az alaprajz korántsem volt ideális. A 6 m hosszú L alakú előszobából nyíltak a különböző helyiségek. Mindenekelőtt a funkciók elosztását kellett átgondolni.

– Az embert próbáló feladatot régi ismerősöm, Baráth Krisztina belsőépítész segítségével oldottuk meg, mindvégig szigorúan ügyeltünk a műemlékvédelmi előírások betartására

– meséli vendéglátónk.

A 4,2 méteres belmagasság lehetővé tette a galéria kialakítását
Fotó: Gosztom Gergő / LAKASKULTURA.HU

– A nagy alapterületű spájzot megosztottuk, így nagyobb lett a fürdőszoba, kialakítottunk egy WC-t a vendégeknek és egy mosókonyhát. Az eredeti konyha helyén a vendég- és a dolgozószoba kapott helyet. A közlekedőt lezáró régi nappalit egybenyitottuk a régi hálóval, és létrehoztunk egy tágas, 55 m2-es konyha-étkező-nappalit, amelyet széles átjáróval kapcsoltunk a közlekedőhöz.

A 4,2 m-es belmagasságot kihasználva a régi háló méretével azonos nagyságú, 25 m2 alapterületű galériát építettünk az új hálónak.

Kívül-belül elegáns

A térrendezést és a funkciók újragondolását követően került sor a berendezés megtervezésére. Az enteriőr stílusa, eleganciája tökéletesen illik a ház korához, hangulatához. Az eredeti nyílászárókat felújították vagy újragyártatták, és kényelmes, többnyire art deco bútorok, lámpák, tükrök kerültek a helyiségekbe.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Győztek a színek: egy budai lakás újjászületése

Merci és Ancsa, a népszerű bloggerpáros gyakran kap lakberendezési felkérést, ám ők csak rokonok, barátok esetében vállalják hobbijuknak a közösségi médiában is jól követhető gyakorlását.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.