Egy nyugodt oázis a város közelében

Budajenő utolsó házait elhagyva, a dombok között, két fehér épület hívja fel magára a figyelmet.

null

A saját otthona közelében hozta létre Tkacsik Márta a Patikakert vendégházat. A matematikus végzettségű tulajdonos egyre távolabb költözött a fővárostól, beleszeretett a kertészkedésbe, és ma már főleg táplálékkiegészítők készítésével foglalkozik – a hatalmas bogyósgyümölcs-ültetvény szolgáltatja hozzá az alapanyagot.

A ház mellett kültéri biofürdőtó is helyet kapott
Fotó: Darabos György / LAKASKULTURA.HU

A helyi szabályozáshoz igazodva csak a telek három százalékát építették be, két különálló épületet emeltek, az egyik a feldolgozó, a másik a vendégház, amely egy napon talán Márta lányának otthona lesz. A szigorú megkötések miatt senki más nem építkezett a környéken, így valóban hamisítatlan vidéki csend és nyugalom várja az itt megszállókat.

Álma valóra váltásában Mártának lánya, az építész-belsőépítész Lívia segített, minden részletet együtt találtak ki.

– A fő szempont az volt, hogy az épület harmonikusan illeszkedjen a tájba. Egyszerű formákat használtunk, és mivel mindketten szeretjük a határozott, akár kemény vonalakat, ezek adták az alapot – emlékszik vissza a tulajdonos. Az eredmény tökéletesen megfelel az alapvető célkitűzésnek, hogy a természeti környezet és az ember alkotta dolgok ne váljanak egymás kárára. Minden részletet ennek szellemében dolgoztak ki. Amikor például felmerült a kérdés, hogy milyen színű legyen az épület, a fehérre esett a választás, hogy nyilvánvalóan jelezze az emberi alkotást.

A beltér egyszerre harmonizál a tájjal és tartalmaz korszereű és klasszikus berendezési tárgyakat
Fotó: Darabos György / LAKASKULTURA.HU

Persze fontos volt a hasznosság is, különösen a feldolgozó esetében. Ez egy funkcionális épület, mint egy régi parasztház, ugyanakkor maximálisan kielégíti a 21. századi igényeket. A hatósági előírások sok tekintetben meghatározták a terveket, és persze a választott technológiához is igazodni kellett, mivel könnyűszerkezetes passzívházak létrehozása mellett döntöttek; bár hivatalos passzívház minősítéssel nem rendelkeznek.

Színes, otthonos és tágas terek jellemzik a házat
Fotó: Darabos György / LAKASKULTURA.HU

– Ki akartam próbálni, hogy lehet ilyen módon passzívházat építeni. A betonnal természetesen könnyebb dolga van az embernek, mert ott van tömeg, de végül így is megoldottuk. A módszer miatt viszont jó előre át kellett gondolni minden kiállás, berendezés helyét. Segített, hogy már rengeteg költözést, átalakítást és építkezés megéltem, és mindegyikből sokat tanultam – mondja Márta, aki a generálkivitelező feladatait is magára vállalta.

– Azt akartam, hogy mindenre legyen elég idő, senki ne sürgessen, és átgondoltan hozhassuk meg a döntéseket. Ehhez pedig az kellett, hogy én irányítsam a munkálatokat – teszi hozzá.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Panellakás romantikus stílusban, 55 négyzetméteren

A Lakáskultúra olvasója, Abonyi Zsazsa több mint 30 éve él 1 + 2 félszobás, 55 m2-es otthonában. Soha nem a nagy munkát látta egy-egy felújításban, mindig magával ragadta az alkotás szépsége. Gyakran merített inspirációt a Lakáskultúra magazinból – írja a lakaskultura.hu.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.