Egy tárgy, egy történet: egy Vaja László-dísztál

Az tányéron látható aprólékos vonalkás technika és az inverzben ábrázolt kézpár egyedi látásmódról árulkodik.

null

Nagyon ritkán kerül hozzám kortárs tárgy, azonban ennek a darabnak nem tudtam ellenállni. Nem csak azért, mert tartalmilag és formailag egyaránt nagyon tetszik, hanem azért is mert alkotója közel áll a szívemhez.

A tányér alkotója igazi polihisztor: festőművész, porcelánfestő, keramikus, író, költő, restaurátor és nem utolsó sorban tanár
Fotó: Madarász Magdolna / LAKASKULTURA.HU

A művész, Vaja László korunk egyik művész-polihisztora. Festőművész, porcelánfestő, keramikus, író, költő, restaurátor és nem utolsó sorban tanár, aki becsüsök és műkereskedők generációinak adta át tapasztalatát. Pályáját keramikusként kezdte, majd az Aquincumi Porcelángyárban dolgozott. Képzőművészettel a ’80-as évek közepén, mexikói tartózkodása alatt kezdett el foglalkozni. 1991-től a Művészeti Alap tagja.

A tányéron a kohanita kéztartás látható
Fotó: Madarász Magdolna / LAKASKULTURA.HU

Az ellenállhatatlan, kézzel festett porcelán dísztál egy sorozat darabja, amelyben zsidó vallási szimbólumokat jelenít meg, a házi festés több száz éves hagyományát felelevenítve. Ezen a darabon a kohanita kéztartás látható. A zsidó hagyomány szerint a kohének a közösség bölcs tudósai, tisztük évezredek óta nyilvántartva apáról fiúra száll.

A kézzel festett porcelán dísztál egy sorozat darabja, amelyben zsidó vallási szimbólumokat jelenít meg
Fotó: Madarász Magdolna / LAKASKULTURA.HU

Az aprólékos vonalkás technika és az inverzben ábrázolt kézpár egyedi látásmódról árulkodik. Az energikus, vibráló egység Vaja művészetének jellegzetessége. Szeretem, hogy ahányszor ránézek, mindig más és más jut eszembe. Néha az ember és Isten egységét látom, néha a megfoghatatlan hitet, majd a nők könnyeit vagy az áldott esőt. Néha pedig a kedves tanár úr, mentorom és szakmai ismereteim megalapozója jut eszembe, aki minden kérdésre végtelen türelemmel és kimeríthetetlen tudással válaszol. Olyan darab ez, amely teret enged a gondolatnak, amelyet ha a közelünkben tartunk, mindig lesz egy ok az elmélyülésre.

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Egy tárgy, egy történet: eozinmázas lányarc

Mi, magyarok 200 évre visszamenően számtalan feltalálásnak és felfedezésnek voltunk részesei. Ebből azonban számtalan félreértés adódhat.

Ha csak felsejlik a fémes szín vagy egymás után halljuk a kezdőbetűit, máris örömmel kiáltunk fel: „Zsolnay! Hiszen eozin, nem lehet más!” Pedig bizony lehet!

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.