Passzív-, aktív- és ökoház: miben különböznek?

Egy-egy újszerű megoldás hosszú távon hozzájárul környezetünk és közvetve az egészségünk megóvásához.

null

Riasztóan fogynak energiaforrásaink, ezzel párhuzamosan pedig egyre inkább előtérbe kerül a környezettudatos gondolkodás, és egyre inkább fontossá válik, hogy hosszú távon is működő, alternatív megoldásokat (mint a passzív-, aktív- és ökoház) találjunk, amelyek segítségével csökkenthető a környezetszennyezés mértéke. Kis odafigyeléssel mérsékelhetjük az energiafogyasztásunkat, és így a magunk után hagyott ökológiai lábnyom is kisebb lesz.

Mi az a passzívház?

Ebbe a kategóriába kizárólag olyan otthonok sorolhatók, amelyek hivatalosan is megfelelnek a német minősítési rendszer, a darmstadti Passzívház Intézet kritériumainak.

A kevés energiát igénylő, környezetbarát épületek úgy tartják fenn a megfelelő hőmérsékletet, hogy csak a frissítéshez szükséges levegőt hűtik vagy fűtik, tehát nem rendelkeznek hagyományos fűtési rendszerrel.

Ugyanakkor nem kell ablakot nyitni a légcseréhez, mivel a szellőzést biztosító berendezés elszívja a használt levegőt, és – a talajhő segítségével – frisset áramoltat a belső térbe. A helyiségekben a levegőt a téli és nyári napsütés, a bent lévő emberek és műszaki berendezések melegítik fel. Kulcsfontosságú az építési telek benapozottsága, árnyékos helyre vagy szélcsatornába ugyanis nem lehet passzívházat tervezni.

Egy passzívház éves energiaigénye maximum 120 kWh/m3,

és csak a legkeményebb téli hónapokban fordulhat elő, hogy a fűtést elektromos radiátorral vagy hőszivattyúval szükséges kiegészíteni.

A napelemek és napkollektorok a legnépszerűbb energiatermelési eszközökkel bárki hozzájárulhat a környezetvédelemhez, miközben pénzt takarít meg
Fotó: pexels

Mi a különbség a passzívház és az aktívház között?

Az alapvető különbség, hogy az aktívház több energiát termel, mint amennyit felhasznál: mivel nem csak a saját működésének fenntartásához szükséges energiát képes előállítani, „minierőműnek” is nevezik. Az ilyen épületekben környezetkímélő energiatermelő berendezéseket, például napelemeket alkalmaznak, a fölösleges többletenergiát pedig a helyi áramszolgáltató rendszerbe vezetve a környéken élő fogyasztókhoz továbbítják.

A teljes cikk és az ökoház jellemzői ITT olvashatók.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.