Danczkay Péter, az Oleant lámpák megálmodója

Az Oleant vezető tervezője mérnöki precizitással megtervezett exkluzív lámpáit időtálló formák és könnyed szerkezet jellemzi.

null

Az Oleant vezető tervezője és fényszakértője, Danczkay Péter mérnöki precizitással megtervezett exkluzív lámpáit időtálló formák és könnyed szerkezet jellemzi – olvasható a Lakáskultúra interjújában.

- Mikor és hogyan indult az Oleant?

- Öt éve egy kétéves kutatással kezdődött, amikor főként a gyártás kidolgozásával foglalkoztam. A cél az volt, hogy egy testre szabható termékcsaládot hozzak létre, ami sokféle térbe illik, másrészt lényegesnek tartottam, hogy a lámpák hosszú élettartamúak legyenek – ez a vezérelv irányította a figyelmemet az alumíniumra. Ha acélból készül a váz, mindössze egy hónap lett volna ez a folyamat, de ragaszkodtam az alumíniumhoz, így nehezebb volt megoldást találni. Gyakorlatilag ki kellett fejleszteni a gyártási technológiát.

Az Oleant vezető tervezője és fényszakértője, Danczkay Péter mérnöki precizitással megtervezett exkluzív lámpáit időtálló formák és könnyed szerkezet jellemzi.
Fotó: LAKÁSKULTÚRA

- Miért ragaszkodott az alumíniumhoz?

- Jobban elvezeti a hőt. Az emberek azt hiszik, hogy a LED nem termel hőt – ez azonban nem teljesen igaz. A LED alig bocsát ki fényt az infravörös tartományban, de a hátsó részén termel hőt, és azt el is kell vezetni, mert különben változik a LED színe, csökken a hatékonysága és hamarabb megy tönkre. A másik ok, hogy könnyű, hiszen a fajsúlya harmadannyi, mint az acélé. Így nagyobb lámpatesteket tudok előállítani, amelyek a beszerelésnél egyszerűbb statikai megoldásokat igényelnek.

Fotó: LAKÁSKULTÚRA

- Hogyan születik meg egy lámpa?

- Néha egy szép formán gondolkodom, és azt akarom megvalósítani a gyakorlatban, de az is előfordul, hogy előbb tudom, milyen fényt szeretnék – funkció, hangulat, erősség szempontjából –, és ahhoz kell kialakítani a formát. Mind a két irány kiválóan működik.

- Hogyan valósulnak meg a tervek a gyakorlatban?

- A tervezéstől az anyagbeszerzésen át a gyártáselőkészítésig minden folyamatban jelen vagyok, ez segíti a mindennapos tervezést. Folyton felfedezek olyan apró részleteket, amiken módosítva még biztonságosabbá és könnyebbé tehetem a beszerelést. Az én munkámban fontos, hogy ne csak a megjelenést vegyem figyelembe, hanem a részletekre is ügyeljek – a gyártásnál, a csomagolásnál, a beszerelésnél egyaránt. Mérnöki dizájnerként működöm: miután megszületik egy szép alapforma, a megvalósítható megoldáson dolgozom. Ám ez nem gátja a kreativitásnak, szeretek választ keresni a felmerülő kérdésekre. Ha valamilyen nehézséggel találkozom, feljegyzem, papírra vetem a gondolataimat, vagy egyből elkészítem a tervet 3D-ben.

A teljes interjú ide kattintva érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.