Egy egykori malomépület elegáns újjászületése

Bár minden gyárépület úgy élhetné meg második virágkorát, ahogy az 1880-ban emelt Gizella malom.

ingatlanmalomházloft2021. 03. 07. 11:24
null

Bevezetésként jöjjön egy kis történelem: az első budapesti gőzmalom felépítésének gróf Széchenyi István volt a kezdeményezője és a fő támogatója. Így jött létre a lipótvárosi József Hengermalom a XIX. század közepén, amikor jelentősen fellendült a lisztkivitel Ausztria felé. Az elkövetkező években gombamód nőttek ki a földből az új gőzmalmok, ekkor építették a Concordiát, az Erzsébet malmot, valamint a ma már loftlakásoknak helyet adó Gizella malmot is.

Fotó: Gosztom Gergő / LAKASKULTURA.HU

Az első világháború után hanyatlásnak indult a malomipar, így a gyárak kiürültek. A Soroksári úti Gizella malom azonban szerencsésen átvészelte mindkét világháborút, és egészen a hatvanas évekig működött. Ám az épületbe vezető sínek akadályozták a környékbeli fejlesztéseket, ezért előbb raktárrá alakították, majd végleg bezárták. A védettségnek köszönhetően a malom megmenekült, ma divatos loftlakásokat találunk benne.

– Már régóta keresgéltünk lakást Budapesten, de ez a felújított egykori malomépület azonnal lenyűgözött minket – meséli házigazdánk, Klári, aki már az első pillanatban tudta, hogyan alakítja át új otthonát. Férjével vásárolták az ingatlant, aki teljesen feleségére hagyta a berendezést, a bútorok, a lámpák és a kiegészítők kiválasztását. Egyetlen dolgot kért, hogy minden egy térbe kerüljön, mivel a tágas enteriőröket kedveli.

Fotó: Gosztom Gergő / LAKASKULTURA.HU

– Egy ideig a család minden tagjának mutogattam az inspirációs képeket és bútorkatalógusokat, de végül egyedül vágtam bele a munkába, rám bízták a tervezést – emlékszik vissza Klári. Vendéglátónk kreativitásának és odafigyelésének köszönhetően teljesült a férj kívánsága: a 130 m2-es lakás egyetlen hatalmas lakótér, még a hálót is csupán egy függönnyel választották le. Egyedül a fürdőszobát különítették el falakkal. Az épületet előzőleg teljesen felújították, így sem az elektromos hálózathoz, sem a vízvezetékekhez nem kellett hozzányúlni.

Klári tehát kezdettől a berendezésre és a burkolatok cseréjére koncentrált. Rögtön ráérzett a régi épület indusztriális hangulatára: az enteriőr színvilágának megalapozásához az eredeti téglafalak mellé a szürke különböző árnyalatait választotta, illetve a szürke mellett a fehér kapott fontos szerepet. Világos műgyanta került a padlóra, a méretre készült konyha elemeit asztalossal gyártatta le, a munkalap és a hátfalpanel pedig grafitszürke technikai kőből készült. Szintén asztalos készítette az étkező-, az író-, a dohányzóasztalt, valamint a nappaliban álló fiókos komódot.

Fotó: Gosztom Gergő / LAKASKULTURA.HU

Természetesen régi, örökölt kiegészítők is kerültek az alapvetően modern otthonba, ezektől a patinás tárgyaktól barátságos és személyes lett a tér. Ilyen családi darab például a háló antik komódja és az ódon hangulatú utazóláda, a „költözést” megelőzően azonban mindkettő újjászületett. Ugyancsak a régi lakásból származik a két kanapé, néhány lámpa és az ötvenes éveket idéző Orion rádió.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Malomházból modern loft

A külföldön élő magyar házaspár már jól ismerte a környéket, amikor megvásárolták ezt a Boráros téri lakást, amelyet saját maguk alakítottak igazi otthonná – írja a lakaskultura.hu.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.