Egy tárgy, egy történet: G Plan asztal

A dizájntörténelem ikonikus darabjaival találkozni mindig öröm, mikor érdekes, sőt meglepő háttér rejtőzik mögötte.

asztaltörténelembútor2021. 03. 13. 14:54
null

Érdekességek és történetek a 20. század lakberendezésének világából: Madarász Magdolna, a Forma Boutique tulajdonosa mesél a múlt század különlegességeiről egy-egy példával illusztrálva – ezúttal egy ikonikus brit darabról, a G Plan asztalról – olvasható a Lakáskultúra oldalán.

A dizájntörténelem ikonikus darabjaival találkozni mindig öröm, amennyiben érdekes, sőt meglepő háttér rejtőzik mögötte, az pedig kimondottan szórakoztató.

Az angol G Plan Astra sorozatának ovális példánya nyújtja ezt az élményt a mai napra, mely lekerekített éleivel, különleges lábaival és finom, légies eleganciájával igazi unikum az angolszász iparművészet palettáján.

A G Plan asztal
Fotó: Madarász Magdolna/Lakáskultúra

A történet 1898-ban kezdődött, amikor Ebeneezer Gomme megalapította E Gomme nevű bútorgyártó cégét, mely teljes skálán készített lakberendezési tárgyakat. Közel negyven éven át hasított a márka, töretlen népszerűségre szert téve vált Nagy-Britannia legnagyobb bútorkészítőjévé.

A II. világháború azonban az angolokat sem kímélte, London egyes részei és még jó néhány nagyváros a földdel vált egyenlővé a bombázások miatt.

A háború végével megkezdődött az újjáépítés és persze az újrabútorozás, melyet a brit kormány (utility név alatt) szigorúan szabályozott.

1952 decemberében feloldották a megszorításokat, amely az egy évvel korábbi Nagy-Britannia Fesztivál kapcsán igen nagy érdeklődést gerjesztett a modern bútorok iránt. Az E Gomme úttörő szerepet játszva a mid-century modern elterjesztésében 1953-ban létrehozta az egyszerű, ám kényelmes és jó minőséget garantáló G Plan bútorcsaládot, amely részenként is megvásárolható volt.

A teljes cikk ITT érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.