Izgalmas időutazás: egy retró stílusú otthon a belvárosban

Szép megoldás, ha egy belső tér bútoraival, hangulatával azt a kort idézi, amikor az épület készült.

null

A belváros szívében járunk, a hetedik kerületi Madách téren. A monumentális, vörös tégla homlokzatú házakat 1938-ban emelték, a régebben a helyükön álló, közel százéves épületek lebontását követően. A bérház-komplexum Wälder Gyula műegyetemi professzor elképzelései alapján épült, aki bizonyos elemeket – például a diadalívszerű átjáró ötletét – Árkay Aladár első díjas terveiből vett át.

A Madách téri lakást a ’60-as évekből származó jellegzetes bútorokkal, lámpákkal és szőnyegekkel rendezték be
Fotó: F. Tóth Gábor / LAKASKULTURA.HU

A Madách téri építészeti környezetbe tökéletesen belesimul téglahomlokzatával az egyik első modernista OTP-ház, amelyben a most bemutatott lakás található. A Gulyás Zoltán tervezte épület a mai napig műemléki védelem alatt áll.

– Már itt laktam, így azonnal értesültem róla, hogy eladóvá vált a velem szemben lévő lakás, amihez egy terasz is tartozik.

Javasoltam a testvéremnek, hogy vásárolja meg – meséli Kati, aki szakmáját tekintve történész. Talán ezért is szereti annyira a különleges építészeti környezetet. Mint mondja, rabul ejtette a lakás atmoszférája, lelkesen látott neki a leromlott állapotban lévő otthon áttervezésének.

A hálószobában lógó falikárpit, amely a Csók István Galériából került a lakásba
Fotó: F. Tóth Gábor / LAKASKULTURA.HU

Először elmozdította a falakat: így az egykori kamra, előszoba, hall és konyha egybenyitásával egy nagyvonalú, világos tér született. Itt kapott helyet a nappali, a konyha és az étkező. Térelválasztóként egy méretre gyártott szekrény és egy alacsonyabb polc szolgál, ebben bújik meg az eldobozolt strang is. Eredetileg a fürdő és a gardrób nagyon kicsi volt, de a kettő összenyitásával egy megfelelő méretű fürdőszobát sikerült kialakítani.

A nyílászárókat és a régi tölgyfa parkettát a gondos felújítás mentette meg. A korábbi berendezés, a nehézkes, nagy, sötétbarna bútorok egyáltalán nem illettek az épület stílusához, így Kati ezeket is lecserélte. Főleg az internetről, régiségboltokból szerezte be a ’60-as évekből származó jellegzetes bútordarabokat, lámpákat, szőnyegeket. Az asztalos által méretre készített szekrények mindegyike semleges fehér színű, vagyis remekül érvényesülnek mellettük a különleges régi kincsek.

A ’60-as éveket idézi a fürdő és a konyha semleges mozaikburkolata
Fotó: F. Tóth Gábor / LAKASKULTURA.HU

Ilyen különleges kincs például a hálószobában lógó falikárpit, amely a Csók István Galériából került ide, de szép fogás az egykori csehszlovák Tátra bútorgyár híres szék-fotel szettje is – a legendás darabokat Kati egyszerűen csak új kárpitba bújtatta. Ugyancsak a ’60-as éveket idézi a fürdő és a konyha semleges mozaikburkolata.

– Úgy érzem, sikerült tökéletes összhangot teremteni – mondja mosolyogva Kati.

– A ’60-as évek jellegzetes darabjai felelevenítik az egykori formavilágot, és remekül illenek a hangulatos, modern térbe. Egy harmonikus, otthonos lakásba pedig minden nap öröm hazaérni.

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Minden egyben: egy első lakás története

Első önálló otthonát mindenki tökéletesen szeretné kialakítani és berendezni – a többség a lehető legkevesebb anyagi ráfordítással. Nos, van egy jó hírünk: vendéglátóink szerint ez egyáltalán nem lehetetlen!

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.