Lelassult életforma jó hatása az otthonunkra és ránk

Slow life – azaz lelassult élet. A világjárvány következtében még inkább aktuálissá vált.

null

Az immár egy éve tartó járványhelyzet szinte kivétel nélkül mindannyiunk életét átírta. Sok minden hiányzik, kevés inger ér minket: a koncertektől kezdve a családi közös programok és ünnepek megtartásán át az utazásig mindennek ideiglenesen búcsút kellett intenünk. Hogyan tudnánk a lelassult életforma jelenlegi, soha át nem élt és tapasztalt helyzetét a javunkra fordítani? A Houzz által megkérdezett szakértők szerint úgy, ha a világgal együtt mi is lelassulunk, megbékélünk azzal, hogy most másképp, más keretek között kell élnünk, és alkalmazkodunk ehhez a megváltozott, ám jóval barátságosabb ütemben zajló életformához – olvasható a lakáskultúra.hu cikkében.

Középpontban az étel

A slow living mozgalom alapjai nem másból erednek, mint a mindenkit összekötő elemből: az ételből. És nem meglepő módon Olaszországból: Carlo Petrini 1986-ban Bra városában indította útjára az úgynevezett Slow Food mozgalmat, amelynek lényege a kényelmes, nem sietős étkezési élményre való áttérést, az abban megtalált szépséget hangsúlyozta. Most, hogy sokunk szorult a négy fal közé, életterünk egyértelmű központjává az otthonunk vált. A konyhában nem csak főzünk, hanem dolgozunk, tanulunk vagy épp értekezleteken ülünk. Fontos szerephez jut a mindennapokban az étkezés, hát éljük ki magunkat és kreativitásunkat a konyhában!

A kép illusztráció. Fotó: Pexels

Lelassulás az építészetben

Az építészet egy lelassult állapot – vallja Stefano Ghiretti olasz építész, aki szerint egy otthon megépítésének folyamatai, a tervezéstől kezdve a végrehajtásig, mind lassúságot igényel. Ezt viszi tovább a lelassult építészeti szemlélet, amely során egy otthon a maga ütemében, a helyszínen fellelhető és újra felhasználható anyagokból készül el. Ebben az értelemben a felújítás lassú folyamata vette át a szerepet, természetesen olyan helyeket, ahol nem a profitra összpontosítanak.

Újragondolt külterek

Ahogyan a beltér átalakítása, még inkább az igényeinkre, mindennapjainkra formálása fontos szerephez jutott, úgy a kert, a terasz vagy a legkisebb erkély is velük együtt felértékelődött. Ghiretti szerint ahol az éghajlat megengedi, még fontosabbá vált, hogy az otthonunkhoz tartozó kültéri részeken is még inkább kapcsolódjunk a természethez, maximalizálva a vele való érintkezést. Nemcsak közérzetünknek, hanem az egészségünknek is jót teszünk, ha az időnk 50-60%-át a szabadban töltjük el.

Ha érdekli a Lakáskultúra tippje arra vonatkozóan, hogy hogyan lehet hasznosan a szabadban töltelni az időt a pandémia ideje alatt, olvassa el a teljes cikket!

Korábbi cikkünkben arról írtunk, hogy lassan, de biztosan elérkezett az idő arra, hogy elkezdjük megtervezni a kertünket. De hogyan kezdjük? Jön a kertészkedés szezonja – Ez legyen az első lépés.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.