Modern nosztalgia: egy belvárosi otthon története

A belvárosi bérház nagy lakásában sokáig két család élt társbérletben, aztán az ingatlant a ’60-as években kettéosztották.

null

Tipikus budapesti történet: a belvárosi bérház nagy lakásában sokáig két család élt társbérletben, aztán az ingatlant a ’60-as években kettéosztották. Ez a szétválasztás az oka a jelenleg kissé furcsa alaprajznak és a hosszúkás formának. Az első emeleti, 69 négyzetméteres, nem túl napfényes lakásban a falakhoz is hozzá kellett nyúlni, hogy a mai igényeknek megfelelő körülményeket biztosítani lehessen.

A tulajdonosok meghatározó elemként tekintettek az örökölt bútorokra a belvárosi lakásban
Fotó: Gosztom Gergő / LAKASKULTURA.HU

– Sosem gondoltam, hogy szeretnék itt élni, de egyre több előnyét fedezem fel a környéknek: minden közel van, mégis teljesen nyugodt – mondja Zsuzsa.

A felújítás során szem előtt tartották az adottságokat, és meghatározó elemként tekintettek az örökölt bútorokra. A tulajdonosok maguk vágtak bele a munkába, és hogy világosabbá tegyék a lakást, elsőként minden falat fehérre festettek.

– Amikor elkészültünk, csalódottan vettük tudomásul, hogy a végeredmény nem úgy néz ki, ahogy szeretnénk – meséli Zsuzsa. – Végül segítséget kértünk Vörös Katitól, aki elképesztően kreatív módon oldotta meg az összes problémát. Korábban a kevés fény miatt a fehér is szürkének látszott, de amikor tényleg szürkére festettük a falakat, és elkezdtünk játszani a színekkel, kialakult az egyensúly.

A legizgalmasabb megoldás talán az étkezőasztalként funkcionáló satupad
Fotó: Gosztom Gergő / LAKASKULTURA.HU

A leválasztás miatt nem volt egyszerű az alaprajz elkészítése és a terek kihasználásának megtervezése. Nem akartak teljes gépészeti felújítást, és erre szerencsére nem is volt szükség, a vizesblokkok helyét nem mozgatták. A régi nyílászárókat szerencsére sikerült megmenteni, a háziasszony leszedte a fáról a sok réteg régi festéket, majd újrafestette valamennyit. A halszálkamintás parketta is a helyén maradt, mivel a változtatás csak teljes vakpadlócserével lett volna kivitelezhető.

– Nagyon szeretjük a régi házakat, tereket, mi egyáltalán nem tartjuk fontosnak, hogy minden egyenes, derékszögű és modern legyen

– folytatja vendéglátónk. – A rusztikus padló pedig hozzátartozik a lakáshoz. A konyha volt a kivétel, ahol megrepedt az aljzatbeton, és falat is bontottunk, itt az új padlót epoxitartalmú padlófestékkel festettük le.

A régi tárgyak mellett mid-century és egyedi szériás IKEA-darabok kerültek a belvárosi lakásba
Fotó: Gosztom Gergő / LAKASKULTURA.HU

A Lázár utcai lakásban maradtak a nagymama szeretett bútorai, amelyeket modern darabokkal egészítettek ki.

– Kati remekül elrendezte a régi és az új elemeket. Én különösen rokonszenvesnek találtam, hogy történészként érdekli a bútorok története, ugyanakkor nem veti el a tömegtermelés keretei között készült dolgokat sem – magyarázza a háziasszony.

Az egyes szobákat, illetve a funkciókat a színek is elkülönítik, ami még látványosabbá teszi az enteriőrt.

Az egyes szobákat, illetve a funkciókat a színek is elkülönítik
Fotó: Gosztom Gergő / LAKASKULTURA.HU

– A legizgalmasabb megoldás talán az étkezőasztalként funkcionáló satupad, amit még a felújítás előtt vettünk az artKRAFT-ban – mutatja Zsuzsa a karakteres bútort. – A régi tárgyak mellett mid-century és egyedi szériás IKEA-darabok kerültek a lakásba.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Cselédlakásból loft hangulatú otthon

A VIII. kerületben, a Rákóczi tér közelében található kis, 30 négyzetméteres lakás eredetileg egy rossz állapotban lévő cselédlakás volt, ám az alapos átalakítás után ma már rá sem lehet ismerni – olvasható a Lakáskultúra cikkében.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.