Nézzen körül velünk Sisi titkos bécsi villájában!

Virtuálisan beleshetünk a magánrezidenciára, amelynek egy feladata volt: a császárné Bécsben tartása.

null

Talán egészen határozottan kijelenthető, hogy az osztrák császárné, Sisi nem kedvelte Bécset. Szinte még tinédzserként, alig 16 évesen ment férjhez a Habsburg Birodalom ifjú uralkodójához, Ferenc Józsefhez, s vált ezzel új otthonává a császárváros. Amely nem fogadta túl kedvesen, az ilyen körökben szerénynek számító hozomány (amelyet végül is vőlegényének kellett kipótolnia) nevetség tárgyává tette a bécsi elit körében – olvasható a lakáskultúra.hu cikkében.

A Sisi-filmekből pedig mindenki pontosan tudja, hogy anyósa, az esküvőig az udvar first ladyjének számító Zsófia főhercegné is ott nehezítette meg az életét, ahol csak tudta. A bajor vidék szabadságához szokott lány ugyanis nehezen viselte a Hofburgban dívó spanyol etikett merevségét, és hát Schönbrunnban vagy Bad Ischlben sem volt sokkal jobb a helyzet. A császárné szinte menekült a szertartásos formalitások, a túlszabályozott élet elől, leginkább Magyarországra, de élete végéig számos alkalommal időzött huzamosabb ideig külföldön – ugye a végzetes tőrdöfés is egy ilyen úton, Genfben éri majd.

A Schönbrunni kastély. Fotó: Pexels

A korban szokatlan módon azonban a felek közt szerelmi házasság köttetett, s bár a rózsaszín köd eltűnt nyilván az évek során, Ferenc József mégis szerette volna, ha felesége a közelében van, így 1881 nyarán ajándék gyanánt egy neobarokk stílusú villa megépítéséről dönt Bécs Hietzing városrészében, a család vadászterületén. A császár az “álmok kastélyának” hívta, nevét végül is azonban egy, a császárné által megrendelt kerti szoborról kapja.

A manapság a Bécsi Múzeum kultúrtörténeti kiállításainak otthont adó Hermész-villa 1886-ban készült el, az uralkodópár Sisi meggyilkolásáig minden tavasszal eltöltött itt pár napot vagy hetet, az erdőség közepén fekvő palota környékén ugyanis kiváló lovaspályát alakítottak ki. Ferenc József külön elrendelte a terep kiegyenlítését és a vakondtúrások eltüntetését a balesetek elkerülése végett. Egykor állt a parkban egy kilátó is a császárné kedvéért, ami ma már nem létezik. Érdekesség, hogy a villához vezető út volt az első közvilágítással rendelkező utca a városban, de telefonvonalat is ide vezettek be először.

Az eredeti cikk, amelyben képeket is talál Sisi villágjáról, elérhető a Lakáskultúra oldalán.

Korábbi cikkünkben arról írtunk, hogy felújítják Mária Antónia királyné versailles-i színházát. Ez az a hely, ahol a zene- és színházrajongó királyné utoljára állt színpadra.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.