Inspirációt meríthetünk a természetből a húsvéti hangulathoz

Tegyük feledhetetlenné az ismét rendhagyó ünnepet kreatív díszekkel és friss tavaszi virágokkal!

null

Drága díszek nélkül is húsvéti hangulatba öltöztethetjük az otthonunkat. Merítsünk inspirációt a természetből: vegyünk pár izgalmas formájú ágat, vagy kérjünk barátaink kertjéből. Jó választás lehet a japánbirs, az aranycserje (amelyet sokan tévesen aranyesőnek neveznek) vagy Bánhalmi Attila kedvence, a liliomfa (Magnolia).

A magnólia tavasszal nyílik, még a levelek megjelenése előtt. Nagy tömegben érződik a visszafogottan édes illata is. Tenyérnyi méretű virága szinte olyan tökéletes, mintha festették volna.

Régiből újat

Bármilyen ünnep is legyen, Bánhalmi Attila enteriőrtervező mindegyik dekorációjáról hasonlóképpen vélekedik: gyűjtsünk minőségi és maradandó díszeket, amelyeket aztán minden évben használhatunk és néhány szál friss virággal vagy ágakkal változatosabbá tehetünk.

Mivel csak kevés időre vesszük elő őket, megunni biztosan nem fogjuk.

Bánhalmi Attila kedvencei a madártollakkal bevont díszek, amelyeket az ágakra aggathat, valamint a változatos mintájú kőtojások.

Húsvéti dísz sáfrányokkal

Ne vegye el a kedvünket a dekorálástól, hogy idén kevesebben ülhetjük körbe a húsvéti asztalt, inkább adjuk meg a módját ennek ellenére is! – tanácsolja a tervező.

Bánhalmi Attila idén egy olyan hálás tavaszi évelő virágot választott az ünnepi asztal díszének, amiben sosem csalódott: ez pedig a sáfrány (Crocus).

A tavasz érkezését elsőként jelző virágok egyike. Sárga, fehér, lila, cirmos színekben létezik, de a nemesítőknek köszönhetően egyre többféle árnyalatban pompáznak.

A húsvéti ünnepi asztal dísze lehet a Sáfrány
Fotó: Bánhalmi Attila/Lakáskultúra – mediaworks

Hagymás évelő növény, nagyobb tömegben ültetve látványosabb, de könnyen szaporodik. Szinte mindenhol jól érzi magát, akár a fű között, lombhullató fák alatt, főleg a napon, de félárnyékban is megél. Kicsi a vízigénye és cserépben is tartható.

A sáfrány fűszer az ősszel virágzó Crocus sativus fajtának a 3db megszárított bibeszála.

Nem véletlenül annyira borsos az ára:

1 kg fűszer előállításához 300-350 000 darab virág szükséges.

A nemesített krókuszfajták nem használhatók fűszerként. Magyarországon a természetben például a védett kárpáti sáfránnyal találkozhatunk. (Crocus heuffelianus).

Hogy főleg milyen színű virágok vannak az enteriőrtervező otthonában, illetve melyik kedvenc húsvéti ételét kínálja az olvasóknak Bánhalmi Attila, kiderül a Lakáskultúra cikkéből, melynek teljes tartalma, további képekkel IDE kattintva érhető el.

Törékeny varázslatok a húsvéti asztalon

Zsuponyóné Ujváry Mária igazi mestere a népi tojásdíszítésnek. Közel három évtizede készít húsvéti hímes tojásokat, és tanítja is annak fogásait. Ez idő alatt egy közel ötszáz darabos gyűjteményre tett szert, melyet szívesen ad közre időszakos kiállításokra. A hagyományos tojásdíszítő technikák: viaszolt, karcolt, berzselt, maratott mellett különleges eljárással készültek is megtalálhatók a kollekcióban. Van patkolt, horgolt, gyöngyös, drótos, szalmarátétes technikával készült tojás is. Szívügyének tartja a tojásdíszítés hagyományának megmentését és továbbadását. Ezért is tart foglalkozásokat és bemutatókat felnőtteknek és gyerekeknek.

– A húsvéti tojás olyan szimbolikus, bűverővel rendelkező tárgy volt, melyet azért ajándékoztak, hogy megvédjen a bajtól, betegségtől, és hogy béke és boldogság uralkodjék abban az évben is. A tojást különböző színűre festették, és gyakran mintákat is véstek bele. A minták az esztétikumon kívül az érzelmeket is kifejezték. Húsvét vasárnapján, szentmise után a többi étellel együtt a pappal megszenteltették – avat be a muzeo­lógus a húsvéti tojásadás történetébe.

A cikk teljes egészében IDE kattintva olvasható.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.