Dzsungelhangulatban: egy lakberendező otthona

Egy lakberendező számára talán a saját otthona átalakítása a legnehezebb feladat.

null

Már régóta gondolkodtam a költözésen, de gyakorlatilag ez volt az első lakás, amit megnéztem. Tudtam, hogy nagy fába vágom a fejszémet, mert a ház teljes egészében műemlékvédelem alatt áll, ezért az átalakítás még egy magamfajta lakberendezőnek is kihívást jelentett. Amikor végül birtokba vettem az akkor még nagyon zegzugos otthont, a házról százötven oldalas régészeti anyagot kaptam. A lakáson belül a kilincsek és a nyílászárók voltak igazán értékesek számomra – meséli Bárdos Zsuzsa lakberendező, aki tavaly bukkant rá erre a csodálatos nyolcadik kerületi ingatlanra.

Fotó: Darabos György/Lakaskultura.hu

– Nehéz menet volt, maga az engedélyeztetési folyamat csaknem fél évig tartott. Amikor végre elkezdődött a munka, minimális falmozgatást végeztem, szerettem volna eltüntetni az átalakítás előtt igen tekergős, kanyargós teret – mutatja házigazdánk az új elrendezést.

Fotó: Darabos György/Lakaskultura.hu

– A pici előszoba, konyha és hall helyett most egy impozáns méretű konyhába lépünk, amelynek hangulata alapvetően meghatározza az egész lakás atmoszféráját. Megszüntettem a rengeteg helyet elfoglaló hosszú közlekedőket, és csak a fürdő elé terveztem egy gardróbfalat, amely mögé a szekrények kerültek. A terek kialakítása után a burkolatok kiválasztása következett. A lakás északi fekvése miatt a sötét tónusok szóba sem jöhettek, így végül a fehérre, az örök klasszikusra esett a választás.

Fotó: Darabos György/Lakaskultura.hu

– Ahogy öregszem, egyre jobban szeretem a letisztult dolgokat, ráadásul a semleges alapok kontrasztot alkotnak a régi otthonommal – folytatja Zsuzsa. – És persze nem lehet elrugaszkodni attól sem, hogy Budapest belvárosában, egy nyolcadik kerületi műemlék házban vagyunk: végig szem előtt tartottam a lakás eredeti nagypolgári hangulatát. Így lettek a falak mindenhol fehérek, csak egy kisebb felületet dobtam fel botanikai mintájú dekortapétával. Még a hagyományosan halszálkamintában lerakott pácolt faparkettát is fehérre festettem. Talán meglepő, de a stílusok között nem tudtam – talán nem is akartam – dönteni. Közel állnak hozzám a skandináv elemek, a most nagyon divatos dzsungelhangulatot idéző színek, motívumok, de szeretem a lazaságot, a bohém részleteket is. Ebben az enteriőrben a felsoroltak közül szinte minden megtalálható, azt hiszem, sikerült a különféle darabokat ízlésesen társítanom egymással.

Fotó: Darabos György/Lakaskultura.hu

És valóban, a látvány magáért beszél. Nyersfa-, illetve betonfelületek, fonott bútorok, a dzsungelt idéző tapéták és impozáns méretű élő növények; kicsit olyan, mintha egy trópusi nyaralóba csöppentünk volna.

Fotó: Darabos György/Lakaskultura.hu

– Sokan előszeretettel használják ma a betont, mert egyszerű vele dolgozni, olcsó és majdnem minden helyiségben különleges hangulatot teremt. Ugyanakkor vigyázni is kell vele! – hangsúlyozza a lakberendező. – Érdemes minél több nyers fát tenni mellé – gyakorlatilag bármilyen formában –, mert e nélkül túl hideg-rideg lesz az összhatás. A szürke anyag csak a fa természetes árnyalatával él igazán; én például egy nyitott polcos, fa mosdóállványt és egy kis lócát is elhelyeztem a fürdőszobában, amitől életteli lett ez a picike tér. A két ellentétes karakterű anyag kölcsönösen kiemeli egymás szépségét, jól működik közöttük a szimbiózis.

Fotó: Darabos György/Lakaskultura.hu

A bútorok nagy része méretre készült. A tulajdonos itt is bátran keverte, variálta a kiegészítőket, textileket, mivel úgy érezte, egy meghatározott stílus uralma alatt unalmas lenne az enteriőr.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.