A higiénikus lakáshoz fontos, hogy a nagyobb felületeket, mint amilyen a matrac vagy a padlószőnyeg, rendszeresen és hatékonyan tisztítsuk. A házi praktikák nem mindig elegendők mindehhez: kárpitjaink takarításához inkább hívjunk szakembert vagy béreljünk gépet – olvasható a javaslat a Lakáskultúra.hu cikkében.
A háztartási száraz-nedves porszívók szívóereje nem elég ahhoz, hogy a kárpitba és a szőnyegbe juttatott vegyszereket és a feloldott szennyeződést maradéktalanul eltávolítsák. A textilekben maradt vegyszerek pedig száradás után a levegőbe kerülnek, és belélegezve komoly egészségügyi problémákat okozhatnak. Ráadásul előfordulhat, hogy a folt csak halványabb lesz, esetleg kárt teszünk az anyagban, ezért érdemes inkább szakemberekre bízni a tisztítást – vagy béreljünk professzionális berendezést. A nagy teljesítményű gépekkel és speciális tisztítószerekkel a legmélyebb rétegig kitisztíthatjuk a szennyezett felületet, amely gyorsan meg is szárad, mert az erős szívóhatással bíró gép alig hagy benne nedvességet.
Természetes igény, hogy az ágy, ahol életünk harmadát töltjük, tiszta, illatos és foltmentes legyen. A hagyományos porszívózás csak a felső rétegben lévő port képes eltávolítani, azonban nem szabad megfeledkezni az atkák eltávolításáról sem, mert számos egészségügyi problémát okozhatnak.
A matractisztítás folyamata szennyezettségtől függően két-három lépésből áll: először az atkamentesítést kell elvégezni, vagyis a matrac belsejének tisztítását, ezután következik a felület, majd végül az utókezelés – utóbbi csak akkor szükséges, ha a foltok makacsnak bizonyulnak.
A padlószőnyeg tisztítására évente akár több alkalommal is sort kell keríteni, ha gyermekek vannak a családban, illetve ha háziállatot tartunk. Házi kedvencek esetén a rendszeres fertőtlenítés is elengedhetetlen. A padlószőnyeg otthoni ápolása rendkívül nehéz, hiszen az egybefüggő, hatalmas felület nem mozgatható.
Porszívózással kizárólag a felszíni szennyeződéstől szabadulhatunk meg, helyi folttisztítással pedig nemegyszer csak vegyszert juttatunk a mélyebb rétegekbe, annak eltávolítását már nem tudjuk megoldani. Ha pedig átázik a folt területe, napokig kerülgethetjük a vizes részt, amíg megszárad. Speciális géppel azonban tökéletesen kitisztíthatjuk a szőnyegpadló teljes felületét.
Nem szükséges erős vegyszereket használni ahhoz, hogy a kárpitozott bútorok, szőnyegek, illetve a matracok visszanyerjék újszerű állapotukat. Ha vegyi anyagok nélkül, biológiai úton lebomló tisztítószerrel tartjuk rendben az otthonunkat, megelőzhetjük az allergiás légúti panaszokat és bőrproblémákat.
A kárpitjaink lakója, a háziporatka felelős az asztmás jellegű megbetegedések jelentős hányadáért, ekcémát, szénanáthát, illetve más kellemetlen allergiás tüneteket okozhat. Ám a közhiedelemmel ellentétben nem a por és maga az atka váltja ki a gyakori légúti panaszokat, hanem a matracok mélyén rejtőző poratka ürüléke, pontosabban az atkák ürülékében található ún. glikoproteinek.
A kárpitjaink tisztításához tippeket bemutató eredeti cikk elérhető a Lakáskultúra oldalán.
Korábbi cikkünkben a kert különlegessé varázsolásában nyújtottunk segítséget. Kint és bent is tartható az izgalmas alakú golgota- vagy más néven passióvirág, amelyet egyszerű gondozni, az odafigyelést pedig gazdag virágzással hálálja meg. Különleges színfolt a kertekben: kék virágú golgota.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.