Miért jó, ha okos az otthonunk?

Az egyik leggyorsabban fejlődő üzletág manapság az épületautomatizálás.

null

Okosotthonnak azt az ingatlant nevezzük, ahol a fűtés, a hűtés, a világítás, a riasztórendszer és a kamerák elérhetők egy applikáció segítségével, és egyetlen központi kezelőfelületről vezérelni lehet minden funkciót. Egy okosotthon-szett tehát az egész lakást átszövő rendszer: a legkülönbözőbb funkciókat képes vezérelni helyben vagy akár egy okostelefon segítségével.

Ingyenes alkalmazásokkal irányíthatóvá válnak a redőnyök és egyéb árnyékolók, ki és be kapcsolhatjuk a világítást, szabályozhatjuk a fényerőt, a fűtést, a hűtést, de még az öntözőrendszert is.

Nem lehet többé probléma a bedugva felejtett vasaló sem. Az alkalmazások megmutatják az otthon energia- vagy vízfogyasztását, amit így nyomon követhetünk napi, heti, illetve havi bontásban.

Egyetlen pöccintéssel

A lakást vezérlő smartrendszerek a világ minden pontjáról elérhetők, és nemcsak az otthonunkat automatizálják, hanem egy komplett multimédiás szórakoztatóközpontot is a rendelkezésünkre bocsátanak. Így minden tévé okostévé lesz, amelyen szabadon böngészhetünk és kiválasztott filmeket nézhetünk. Kérhetünk a rendszerekhez olyan extrákat, mint a környezeti szenzor, amely méri a páratartalmat és a hőmérsékletet. Egy ilyen rendszer különösen hasznos baj esetén, hiszen azonnal hibaüzenetet küld, ha csőtörés van, esetleg ha működik egy fogyasztó, amit le kellett volna kapcsolni.

A lakást vezérlő smartrendszerek a világ minden pontjáról elérhetők
Fotó: PIXABAY

Némileg egyszerűbbek az intelligens rendszerek, amelyekkel csupán részfunkciók érhetők el, tehát az ilyen otthonok ténylegesen nem okosházak – a kettőt ne keverjük össze. Az egy központú épületautomatika-rendszereknek a lényege, hogy összevont parancsokat is megértenek. Például ha otthonról elindulva megnyomjuk a bezárás vagy távozás ikont – ez csak a szoftver beállításától függ –, akkor aktiválja a riasztórendszert, lekapcsolja a világítást, napszaktól függően ereszti le az árnyékolókat, lejjebb veszi a fűtést, beindítja a szellőztetést.

Amennyiben később újabb berendezések kerülnek a házba, a rendszer természetesen tetszés szerint bővíthető.

Távvezérlés

Egy intelligens otthonban okosgépek sokasága járul hozzá a költségek csökkentéséhez. Ilyen például az okostermosztát, az elektromos redőny, a vezérelhető hűtés-fűtés rendszer, illetve az önmagát szabályozó világítás.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.