Panellakás felújítása: mire figyeljünk, ha korszerűsítenénk?

Vajon átalakíthatók a mai igényeknek megfelelően ezek a lakások?

null

A II. világháború pusztításai következtében Budapest épületeinek mindössze 15 százaléka maradt ép, a többi megsérült vagy elpusztult. A katasztrófa után a lakáshelyzetet tovább súlyosbította, hogy az emberek tömegével költöztek vidékről a nagyobb városokba, vagyis gyorsan, hatékonyan és olcsón kellett házak tízezreit megépíteni. A megoldást a panellakás telepek felhúzása jelentette.

Az első panelház Dunaújvárosban épült 1959-ben, az utolsók pedig a ’80-as évek végén készültek el.

A többemeletes épületekben 50-60 négyzetméteres, szovjet és dán mintákra kialakított lakások kaptak helyet, a tervezők praktikus, a teret maximálisan kihasználó alaprajzokat alkalmaztak. Mindegyik lakáshoz tartozott egy kis konyha és egy fürdőszoba is, ami akkoriban óriási komfortnak számított.

Falmozgatás: igen vagy nem?

Közel 800 000 otthont hoztak létre így az évek során – nem csoda, hogy ma rengeteg embert foglalkoztat, mit is lehet kihozni a panellakásokból. Mivel az alaprajzok elrendezése logikus, általában nincs szükség a falak mozgatására. Ha mégis, akkor azt szakemberre kell bízni, aki megfelelő eszközökkel tud panelt vágni.

A tálalóablak eltávolításával szinte egybenyitott amerikai konyhát sikerült kialakítani ebben a budapesti panelban
Fotó: Bata Tamás / LAKASKULTURA.HU

A fűtésrendszer

A fűtésszerelés nem okoz gondot, hiszen a közös rendszer üzemeltetését és karbantartását többnyire a ház intézi. Szintén pozitívum, hogy a közművek átalakítása sem lakásonként történik, az egész blokknak kell pénzt gyűjteni vagy pályázni a közös felújításokra.

A nyílászárók

Az eltelt évtizedek alatt a nyílászárók állapota igencsak leromlott, így a munkát általában az ablakok cseréjével kezdik, főleg, ha az ablakok elavult és kényelmetlen vasalatokkal működnek (ilyen a középen elforduló megoldás).

A méret természetesen azonos marad – hiszen a homlokzat ritmikáján nem lehet változtatni –, illetve az ablakok osztásának és színének is egyeznie kell az eredetivel. A legtöbb házban nem érdemes a régi ablakok felújítására pénzt áldozni, miként arra sem, hogy csak a szárnyat cseréljük. Egyszerűen rendeljünk új ablakokat tokostul, termoüveggel! Kifizetődő befektetés.

A villany

A másik dolog, amihez hozzá kell nyúlni, az elektromos vezetékhálózat. Teljes felújításnál érdemes áthelyezni a lámpák kiállásait és a dugaljakat is. A 265-270 cm-es belmagasság álmennyezet szempontjából csak a körbefutó gipszkarton dobozokhoz optimális, de a vezetékelvezetés mellett ezekbe süllyeszthetünk LED-es izzókat vagy rejtett világítást is.

Mivel nincs hőtermelés, keskeny dobozokban is gondolkozhatunk.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Panellakás romantikus stílusban, 55 négyzetméteren

A Lakáskultúra olvasója, Abonyi Zsazsa több mint 30 éve él 1 + 2 félszobás, 55 m2-es otthonában. Soha nem a nagy munkát látta egy-egy felújításban, mindig magával ragadta az alkotás szépsége. Gyakran merített inspirációt a Lakáskultúra magazinból – írja a lakaskultura.hu.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.