Egy tárgy egy történet – a design, a lámpák és Sir Terence Cornan

Lakásunk ruhája a bútor és a szőnyeg, kiegészítői és ékszerei a műalkotások, szemei pedig a lámpák.

null

Nem véletlen, hogy a lakberendezés kulcselemei az ízlésünket, igényességünket megvilágító, leleplező fényforrások – olvasható az állítás a lakáskultúra.hu cikkében.

Nem mindegy, hogy az íróasztalon milyen lámpa világítja meg a munkateret, mit tapasztalunk amikor felkapcsoljuk a központi világítást és az sem közömbös, hogy egy hideg téli estén milyen hangulatfény mellett szürcsöljük el kedvenc teánkat.

A kép illusztráció. Fotó: Pixabay

Ez a lámpa a design, az űrkorszak és a látvány egyesülésének netovábbja. Teljes egészében áttetsző műanyagból és plexiből készült, legnagyobb meglepetésünkre Nagy Britanniában. Tervezője és forgalmazója nem más, mint a Sir Terence Conran a Habitat lakberendezési üzletlánc és a Londoni Design Múzeum alapítója.

Sir Terence Conran nem csak lámpák tervezésében jeleskedett

Sir Terence Conran jómódú, polgári családba született 1931. októberében. Középiskolában ismerkedett meg a művészettel és az alkotással, majd a Central School of Art and Design művészeti főiskolán tanult textiltervezést.

Már diák korában megalapította első bútor stúdióját, olasz mestere segítségével és részvételével. 18 hónap után azonban otthagyta a főiskolát, hogy az 1951-es Festival of Britain kiállításon használt belső szerkezetek megtervezésében részt vehessen. 1952-ben megnyitotta a Conran and Company bútorműhelyt, ahol minden darabot egyedi tervek alapján kézzel készítettek, majd 1956-ban a Conran Design group-ot, mely a bútorkészítés mellett belső terek tervezésével is foglalkozott. Első Habitat üzletét 1964-ben nyitotta meg London szívében. Itt saját elképzelései és fiatal tervezők koncepciói alapján készült lakberendezési tárgyak széles skáláját kínálta. Nagy Britanniában elsőként forgalmazott lapra szerelt bútorokat, s az ezáltal kialakított alacsonyabb árfekvés jóval szélesebb rétegek számára tette elérhetővé a jómódúak kiváltságának számító formatervezett, innovatív szellemiségű berendezési tárgyak vásárlását.

Számos Habitat üzletet hozott létre Nagy Britanniában, terjeszkedett a kontinensen és az USA-ban is.

Rajongójává vált a francia konyhának, melynek következtében több éttermet és kávézót indított. Munkásságának és sikereinek köszönhetően 1983-ban a királynő lovaggá ütötte. 1980-ban barátjával és üzlettársával megnyitották a Boilerhouse nevű kiállítóteret a Victoria & Albert Múzeum alagsorában, melynek fergeteges sikerén felbuzdulva, 1989-ben ugyanitt létrehozta a Londoni Design Múzeumot.

Egész életében aktív maradt, négy feleségétől 5 gyermeke született. Tavaly, 2020 szeptemberében hunyt el. Tekintettel mindarra amit létrehozott, Sir Terence Conran kiemelkedő szerepet játszott a design világméretű elterjedésében.

Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint ez a majd 60 éves, bámulatos lámpa, a maga sejtelmes, igéző fényével, dekoratív, extravagáns formájával, itt Magyarországon.

A teljes cikk elolvasható a Lakáskultúra oldalán.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.