Párásodik az ablak? Így előzzük meg a problémát!

Az üvegfelületeken keletkező páralecsapódás sokunknak okoz bosszúságot és hosszútávon penészesedést okozhat.

null

Az ablakokon, különböző üvegfelületeken keletkező páralecsapódás sokunknak okoz bosszúságot: hosszútávon penészesedést okozhat, tönkreteszi a fa ablakkeretet, nem tesz jót a bútoroknak, de az egészségünknek sem. Néhány tanáccsal segítünk, hogyan vegyük elejét a problémának – olvasható a lakáskultúra.hu cikkében.

 

Különösen a téli hónapokban, a ködös napokon okozhat gondot – de valójában elég egy nagyobb eső, egy rossz szellőzésű nyílászáró, egy csöpögő radiátor ahhoz, hogy egész évben vakarjuk a fejünket a párás üvegek miatt. Többféle megoldás létezik a problémára, most ezekből szemezgettünk.

 

Szellőztessünk!

A legkézenfekvőbb és legegyszerűbb megoldás. Persze, ha kinn hideg van, nem akaródzik hosszan szellőztetni, de már egy tíz-húsz perces kereszthuzat is sokat segíthet. Nyissunk ablakot (legalább bukóra vagy résnyire) a nagy párával, gőzzel járó tevékenységek idejére is: főzéskor, teregetés vagy zuhanyzás után. Sokat segít egy ventilátor, ami átszellőzteti a szobát, teregetéskor pedig a légkondi is segít a szoba levegőjének szárításában.

 

Állandó hőmérséklet

Sokat segít a problémán, ha nagyjából azonos hőmérsékleten tartjuk a szobákat. Persze ez nem azt jelenti, hogy mindig mennie kell a fűtésnek, akkor is, ha nem vagyunk otthon, de törekedjünk rá, hogy túl nagy különbség ne legyen a hőfokok között – 4-5 fok eltérés még belefér. Sokat segít a termosztát időzítése is, hogy mire hazaérünk, kellemes meleg fogadjon otthon, de míg távol vagyunk, addig se hűljön ki nagyon a lakás.

 

Szigetelés, szigetelés, szigetelés

Ez már több, mint házi praktika, drágább is, mint beszerezni egy ventilátort a konyhába, de megéri. A szigetelés és a nyílászárók cseréje, korszerűsítése, dupla üvegű ablakok beszerelése nem olcsó mulatság, de fontos befektetés, hiszen a ház és a berendezés állagát védjük vele, nem mellesleg az egészségünket is. Kicsit olcsóbb, de szintén hatékony megoldás az elektromos páramentesítő is.

 

Zárt terek

A pára akkor keletkezik, ha a meleg vízgőz hideg felülettel találkozik: klasszikus példája ennek a főzés közben keletkező gőz lecsapódása a hideg ablaküvegen. Főzés közben sokat tehetünk a probléma csökkentéséért – mert teljesen megelőzni nem tudjuk –, ha fedőket használunk, ha folyamatosan szellőztetünk főzés közben és becsukjuk a többi helyiség ajtaját.

 

Festéssel a pára ellen

Ha kívülről megfelelő a szigetelés, belülről páraáteresztő festékkel védekezhetünk a penészedés ellen. Többféle falfesték közül választhatunk, amelyek segítenek, például a diszperziós, a szilikát, vagy mész festék is.

 

Teregetés szellőztetéssel

Egy négykilós mosással akár 2 liternyi pára is lecsapódhat a lakásban! Legjobb, ha kinn, a szabadban teregetünk, a kertben, teraszon, erkélyen, vagy szárítógépet használunk. Minderre persze nem mindenkinek van lehetősége. Ha beltérben szárítjuk a ruhákat, tegyük ezt a lehető legjobban szellőző helyiségben. Míg száradnak a ruhák, időnként kapcsoljuk be a légkondit, nyissuk résnyire az ablakot, vagy tegyünk a szobába elektromos páramentesítőt.

 

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pixabay)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.