Így néz ki egy Montessori-gyerekszoba, ahol minden a gyermekért van

A legtöbb kiegészítő és lakberendezési tárgy a gyermek szemmagasságában helyezkedik el.

null

A Montessori-gyerekszobában a legtöbb kiegészítő és lakberendezési tárgy szemmagasságban helyezkedik el. Természetesen nem a szülők, hanem a szoba kis lakójának a szemmagasságában – olvasható az Lakáskultúra cikkében. Minden egyes bútordarab és rajta elhelyezett tárgy arra szolgál, hogy beindítsa a fantáziát.

 

Ki is volt Maria Montessori? 

Az 1850-ben született Maria Montessori az elsők között volt, aki nőként szerzett diplomát Olaszországban. Autista gyerekkel foglalkozott és egy sajátos nevelési módszert alakított ki, amely mostanában igazi reneszánszát éli a modern anyukák köreiben.

Pedagógiájának alapja, hogy tiszteljük a gyermekek érzéseit. 

Maria Montessori a szülőkre fontos háttérszervezőként tekintett. Ez annyit tesz, hogy a szülő szabadon hagyja, hogy gyermeke magától ismerje meg az őt körülvevő világot. Nem tanít meg minden apró részletet neki, inkább a lehetőséget teremt a felfedezésekre.

 

Montessori a lakberendezésben

A montessori-gyerekneveléssel az is jár, hogy a gyermekünk korának megfelelően rendezzük be a gyerekszobát, sőt akár az egész lakást is. Egyre több lakberendező is ezeket az elveket veszi figyelembe, amikor egy család számára tervez teret. 

A Montessori szoba a legtöbb esetben a minimalista, skandináv dizájnt részesíti előnyben. 

De nézzük is, hogy mitől lesz egy szoba Montessori-gyerekszoba.

 

Nyitott polcok 

Egy Montessori-gyerekszobában a könyvek nem a megszokott módon helyezkednek el. Egy nyitott polcot képzeljünk el, ahol nem a könyvek gerincét látjuk, hanem a borítójukat. Ezek a könyvek olyan magasságban helyezkedjenek el, hogy a gyerkőcünk bármikor hozzáférhessen. A játékait is ugyanilyen módszerrel sorakoztassuk fel egy polcon. 

Nincs szükség sok játékra, sőt, ezeket pár hetente lehet cserélgetni is. 

Az éppen nem használt játékokat pedig egy kosárban tárolhatjuk.

 

Készségfejlesztő játékok 

Maria Montessori szerint a kéz a szellem eszköze. Alapelve szerint az igazán jó készségfejlesztő játékok általában fából készülnek, ezek a fejlesztő elemek segítenek lelassulni egy játék során. Így az éppen játszó gyermek sokkal jobban összpontosít egy adott tevékenységre, miközben tapintása és érzékszervei segítségével megismeri a tárgyak kölcsönhatását.

Egy Montessori-stílusban berendezett lakás középpontjában a gyermek áll. 

Az ő világtapasztalását szeretnék elősegíteni. Próbáljuk meg a legtöbb helyiségben úgy alakítani ki a dolgokat, hogy minden elérhető és szemmagasságban legyen a gyermekünk számára. A nappaliban ez lehet egy külön alacsony polc a játékoknak és a gyerekkönyveknek. A fürdőszobában egy külön kis dobozt is elhelyezhetünk, amiben a fésűt és a fogkefét tároljuk. Ha a fürdőszoba elrendezése megengedi, akkor akár egy kisebb tükröt is elhelyezhetünk olyan magasságban, hogy a gyermekünk is láthassa magát a tükörben.

 

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pexels)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.