Melyik fűszernövényeket érdemes télen nevelni?

A friss zöldfűszereket kint, és a konyhaablakban, cserepekben is nevelhetjük.

null

A zöldfűszer frissen egészen más aromát, illatot és ízt ad ételeinkhez, mint azok, amiket szárított formában használunk fel. Szerencsére egyre több helyen kapni kis konténeres fűszernövényeket egész évben. De aztán ahogy hazavisszük a bazsalikomot, kakukkfüvet, petrezselymet, gyakran néhány nap alatt el is pusztulnak odabent – olvasható a Lakáskultúra cikkében.

Sajnos a pusztulásnak több oka is lehet, de leggyakrabban az a gond, hogy a benti környezet, a fűtött lakás nem növénytermesztésre való. 

Viszont ha figyelembe veszünk egy-két szempontot, több sikerrel járhatunk. Először is: mivel többnyire évelő növényekről van szó, a cserepüket tegyük lakáson kívülre, akár a konyhaablakba! De minden esetben ültessük át a nagyobb edénybe, hogy legyen elegendő földje! Megmutatjuk, mely fűszernövényekkel érdemes próbálkozni.

Rozmaring: strapabíró zöldfűszer

A rozmaring az a zöldfűszer, amelyik egészen jól bírja az időjárás megpróbáltatásait. Igaz, ha nem odakint cseperedett, kondicionálni kell az aktuális időjáráshoz. Miután vásárlás után hazavittük, egy-két napra tegyük a lépcsőházba. Ott is maradhat, de két ablaktábla közé, vagy a teraszra is tehetjük. Legjobb a rozmaringban, hogy télen is megtartja a leveleit, ezeket frissen, de akár szárítva is fel lehet használni, például héjában sült krumpli, sült húsok vagy spagetti ízesítésére. De téli krémlevesekhez is sokoldalúan bevethető ez a finom fűszernövény.

Kakukkfű: a leghidegebb időt is kibírja

A kakukkfű ott is megterem, ahol hidegek a telek. A fajtán persze sok múlik ezzel kapcsolatban, de ha ideiglenesen el is tűnik a kertből, abban biztosak lehetünk, hogy tavasszal újra megered a gyökeréről. 

Nagyon szívós zöldfűszer, cserépben is szépen tartható, elsősorban odakint. 

Talajának nedvességtartalmára ugyanakkor kényes, úgyhogy semmiképpen ne hagyjuk kiszáradni a földjét. A benti tartást rosszul viseli a kakukkfű, elsősorban a fény hiánya miatt. Néhány hét alatt megnyurgulnak, elvékonyodnak az ágacskái, majd egy idő után összeesik az egész növény.

A teljes cikk IDE kattintva olvasható.

Borítókép: Illusztráció (Forrás: Pexels)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.