Kávé kontra zöld tea – Milyen jótékony hatásaik vannak?

Van, aki egy erős eszpresszóra esküszik, míg mások inkább az aromás tealevelekből készült nedűt szeretik.

null

Varázslatos fekete kávé

Sokáig óva intettek minket az orvosok a kávéfogyasztástól, ám napi négycsészényit káros következmények nélkül ihatunk meg belőle. Ez a mennyiség kb. 300 mg koffeint tartalmaz, ennyit egy egészséges szervezet részben felhasznál, részben kiürít. A magas vérnyomásban szenvedők azonban ennél többet ne fogyasszanak belőle!

Mivel enyhe antidepresszáns, a kávéval kiküszöbölhetjük a hangulatingadozásokat. Természetesen a fáradtság is legyőzhető vele. Vigyázat, túl sok kávé épp ellenkező hatást vált ki, és nyugtalanná teszi az embert! Tanulmányok szerint a jelentős és rendszeres kávéfogyasztás évekkel is késleltetheti a Parkinson-kór megjelenését és a tüneteit is enyhíti.

Fotó: pexels

Egy csésze harmónia a zöld teával

Rendkívül gazdag antioxidánsokban, melyek megkötik a sejtkárosító hatású szabad gyököket. Ezen kívül a megbetegedett szervek öngyógyító folyamatait is fokozza. Jót tesz a fogaknak. A zöld tea természetes védelmet nyújt a fogínysorvadás és a fogszuvasodás ellen, ami a benne lévő magas fluortartalomnak is köszönhető. Cserzőanyaga antibakteriális hatású, véd a fogínygyulladás ellen.

Azok a nők, akik rendszeresen isznak teát, ritkábban betegszenek meg petefészekrákban. Ez az eredménye annak a svéd tanulmánynak, melynek során 60 ezer résztvevő egészségi állapotának alakulását kísértek figyelemmel, 15 éven keresztül. Növeli a testi erőnlétet. Ezt a tényt egerekkel végzett kísérlettel bizonyították. A zöld teával doppingolt állatkák tovább bírtak futni. A tea fokozza a zsírégetés folyamatát, ezáltal javítja a kondíciót.

Fotó: pexels

A teljes cikk ITT érhető el.

Cukor, méz, melasz – Minden, amit az édesítőkről tudni kell

Ha azt mondom, cukor, legtöbbeknek szinte biztosan a sima, bolti kristálycukor ugrik be elsőre, pedig az édesítők tárháza ennél jóval több és sokoldalúbb. Az biztos, hogy bár nagyobb mennyiségeket enni belőle nem egészséges, cukrokra az életben maradáshoz szüksége van az ember szervezetének, ha nem is végeláthatatlan számú gombóc fagyi és tábla csoki formájában.

Cukornak hívjuk a monoszacharidokat, azaz egyszerű cukrokat, például glükózt, fruktózt vagy galaktózt. Villámgyors energialökést adnak a szervezetnek, a vércukor szintet is az egyszerű cukrok nyomják fel a leggyorsabban, így ha szellemileg vagy testileg nagyon lemerültél, egész kis mennyiség is pillanatok alatt helyre tud billenteni. Cukrok a diszacharidok, azaz összetett cukrok is, a kristálycukor glükóz és fruktóz keveréke, a tejcukor, azaz laktóz, a galaktóz és glükóz keveréke. Az összetett cukrok lassabban, kevésbé, de tartósabban emelik a vércukor szintet, hiszen nem azonnal dolgozza őket fel a szervezet, hanem először egyszerű cukrokká bontja le. Cukrok még a poliszachaidok is, melyek sok monoszacharid összekapcsolódásából épülnek fel. Ilyen poliszacharid például a keményítő. A cukor egyfajta szénhidrát, mely gyors energiával látja el a szervezetet. Megtalálható zöldségekben, gyümölcsökben, tejben és számos egyéb ételben, természetes formájában. Ha azonban édesítened kell vele, valamilyen koncentrátumra lesz szükséged, s ehhez számos cukorféléből válogathatsz.

A cikk IDE kattintva folytatódik.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.