Egy étterem Japánban, ahol a fogás mellé orvosi felügyelet is jár

A japánok talán még az európaiaknál, vagy az amerikaiaknál is komolyabban veszik a fogyókúra-kérdést.

null

A japánok talán még az európaiaknál, vagy az amerikaiaknál is komolyabban veszik a fogyókúra-kérdést, hiszen kultúrájukban mind az esztétika, mind az önfegyelem nagyon nagy szerepet játszanak. Japánban 2008 óta még túlsúly ellenes törvény is van: aki meghalad egy bizonyos derék-körméretet az éves kötelező orvosi vizsgálatok során, annak tanácsadáson és motivációs programokon kell részt vennie.

A japán konyha világszerte ismert egészésges összetevőkből készült fogásainak kifinomult ízvilágáról
Fotó: PEXELS

Ezt az irányzatot használta ki egy néhány éve Tokióban nyílt új étterem, a Tanita Shokudo. A tulajdonos Tanita Corp. egyébként konyhai mérlegeket és fitnesztermékeket gyárt, (különböző szofisztikált személymérlegeket, amelyek testzsír-százalékot és egyéb általános erőnléttel kapcsolatos adatokat mutatnak meg) a vendéglátáshoz korábban nemigen volt közük.

Legalábbis így volt ez addig, ameddig egy marketingakció részeként el nem készítettek egy szakácskönyvet, amelyben csupa 500 kalória alatti fogás szerepelt, mégpedig olyanok, amelyeket a cég saját irodaházának éttermében fogyasztottak a munkatársak.

Lazacos nigiri – A kép illusztráció.
Fotó: PEXELS

A könyv hatalmas siker lett, ezen felbuzdulva döntött úgy a cég, hogy megnyitja első éttermét.

A modern belső kialakítás egyszerűen a cég irodaházában található étkezdének másolata, és a menüválaszték is tulajdonképpen egyféle. (Ami azonban sok apró kis fogásból áll.) Be lehet fizetni egyheti, vagy csupán egy napi ebédre is, a lényeg hogy kizárólag egészséges, és 500 kalória alatti fogásokból lehet válogatni.

Az étteremben a fogásokon kívül minden asztalon egy kis időmérő, és egy konyhai mérleg várja a vendégeket
Fotó: PEXELS

Az igazán egyedülálló azonban nem ez, hanem az, hogy a betérőt dietetikusok vigyázó szeme, és műszaki segédeszközök óvják meg az esetleges túlkapásoktól.

Minden asztalon egy kis időmérő, és egy konyhai mérleg várja a vendégeket – utóbbi azért, hogy a vásárló ellenőrizhesse, valóban a számára ideálisnak előírt 10 deka rizst tette-e a tányérjára, előbbi pedig azért, hogy be lehessen állítani rajta az ebédeléssel ideálisan eltöltendő 20 percet.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Vilmos herceg elárulta, milyen ételeket rendelnek házhoz

A brit királyi család tagjainak szigorú szabályokat kell követniük, az étkezési szokásaikat sem alakíthatják úgy, ahogy nekik jól esik. Kivéve persze, ha otthon vannak a négy fal között. Vilmos herceg és Katalin is szokott éttermekből rendelni, nem is akármit – írja a mindmegette.hu.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.