Így lett Mária Terézia kedvence a Grassalkovich-palacsinta

A gödöllői kastélyt építő Grassalkovich családról elnevezett palacsinta állítólag Mária Terézia egyik kedvence volt.

null

Grassalkovich Antal báró, majd később gróf a 18. században élt, szerény hivatalnokból vált ügyésszé, majd végül királyi személynökké. Mária Terézia belső, bizalmi köreihez tartozott, a grófi rangot is tőle kapta. Élete során nagy földterületeket szerzett, és megyei főispánként sokat tett Arad és Nógrád megyék fejlesztéséért is.

Grassalkovich Antal (1694-1771)
Fotó: Wikipedia Commons

Hatvanban és Gödöllőn is nagy kastélyt építtetett: ezek ma is ismertek és népszerűek, sőt, a gödöllői Sissi kedvenc helye volt. A királyné szívesen töltötte itt az idejét, amikor az országba látogatott. Mária Terézia viszont már nem volt ilyen gyakori vendég Magyarországon, azonban feltétlen hívét, Grassalkovich grófot meglátogatta. (A családnak egyébként a fővárosban is volt egy palotája, amelynek emlékét ma már csak egy metszet őrzi.)

Mária Terézia osztrák császárnő és magyar királynő (Martin van Meytens festménye, 1759)
Fotó: Wikipedia Commons

Császári köszöntő

Amikor Mária Terézia császárnő Gödöllőre látogatott, a legendák szerint a kastély ura a róla elnevezett Grassalkovich-palacsintával köszöntötte az uralkodót: az ínyencség sós töltött palacsinta, méghozzá nem is akármilyen gazdag töltelékkel, hiszen máj, sonka és gomba is van benne, sőt, egyes receptek szerint még zöldborsó és lecsó is kerül bele.

A híres Grassalkovich-palacsinta
Fotó: Stefler Balázs / MINDMEGETTE.HU

A hortobágyi palacsinta mintájára ezt is lehet panírozva és rántva készíteni, de van, aki egyszerűen leönti paprikás-tejfölös szósszal a megtöltött palacsintákat, és sütőbe téve kissé megpirítja. A történet szerint egyébként a család nevét viselő recept később a Grassalkovichok és a leszármazottaik kedvencévé is vált. Egy időre aztán eltűnni látszott a köztudatból, de mostanában újra előelőkerül, és egyes éttermek étlapján – kissé modernizálva – is megjelenik.

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Vadak társbérletben

Mária Terézia 1751-ben meglátogatta bizalmasát, Grassalkovich Antalt, és megcsodálta annak új, épülő kastélyát Gödöllőn. Erre az ünnepi eseményre emlékeztet máig is a Királydombi pavilon, amely tulajdonképpen egy fényképalbum Magyarország királyai és a honfoglaló vezérek képeivel. Igaz, a megvert császári sereg katonái az isaszegi csata után dühükben szétszabdalták a pavilon képeit, köztük a saját uralkodóik portréját is 1849 tavaszán, de a pavilont 2004 novemberére felújították, és a képeket is rekonstruálták.)

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.