Minden, amit tudni érdemes a sütőtök fajtáiról és elkészítéséről

Sütve és főzve, sósan és édesen egyaránt az őszi–téli hónapok megunhatatlan kedvence a sütőtök.

null

Sütve és főzve, sósan és édesen egyaránt az őszi–téli hónapok megunhatatlan kedvence a sütőtök. Ha választani szeretnénk konyhai feldolgozásra, a belbecs fontosabb a külcsínnél. Ismerjük meg a legfontosabbakat a sütőtök vásárlásával és elkészítésével kapcsolatban! – írja a Mindmegette.

1. A LEGISMERTEBB SÜTŐTÖKFAJTÁK

  • Nagydobosi: Nagy, lapított gömb alakú, erősen bordázott, szürkés héjú kabaktermése többnyire 5-10 kg-ot nyom, de óriás példányok is teremnek. Akkor szedik, amikor a dér már megcsípte. Ilyenkor a legfinomabb az íze, amely kissé édeskés. Kemény, 4-5 cm vastag narancssárga húsa minden tökös ételhez kiváló.
  • Kanadai, más néven sonkatök: A 2-4 kg-os, megnyúlt körte alakú, sima héjú termés húsa élénk narancssárga színű. A hazai fajtákhoz képest kevésbé karakteres, kissé vizes ízű. Jó alap leves, saláta, ivólé és főzelék készítéséhez.
  • Hokkaidó-tök: A Hokkaidó szigetéről elnevezett hagyma alakú, harsány narancsszínű japán fajta jellemzően kisméretű, de elérheti az 5 kg-ot. Intenzív, édes íze van, és ehető a héja. Sütésre, krémlevesnek, pürének is alkalmas, továbbá kiválóan tölthető.
  • 2. ÍGY ISMERJÜK FEL, HOGY ÉRETT-E

    Az érett sütőtöknek száraz a kocsánya, kemény a héja, és ütögetésre kongó hangot ad. Ne vegyük meg, ha zöld a kocsánya vagy ha körömmel be lehet nyomni a héját! Csak ép héjú, benyomódásoktól mentes példányt vásároljunk! Szeleteltből olyan darabot válasszunk, amelyiknek erőteljes narancssárga a színe és legalább 2-3 cm vastag, tömör a húsa!

    3. ÍGY TÁROLJUK

    Az egész termést szobahőmérsékleten tarthatjuk 1-2 hétig. Miután a héja kissé összeszáradt, vigyük át egy 10-13 fokos helyiségbe, ahol további minimum 3 hónapig tárolhatjuk. A megkezdett, majd a vágási felületén folpakkal letakarva a hűtőbe tett tököt 1 héten belül, a folpakba csomagolt tökszeleteket 3 napon belül használjuk fel.

    4. ÍGY HÁMOZZUK MEG

    Sütés vagy főzés előtt a sütőtök héját – a Hokkaidó fajta kivételével – el kell távolítani. Először vágjuk félbe a termést egy éles konyhakéssel. Ezután evőkanállal kaparjuk ki a magokat (ne dobjuk ki!) és a rostos részt. A kivájt részeket fektessük vágódeszkára, majd késsel vagy zöldséghámozóval vágjuk le róluk a héjat.

    A sütőtöknek számos fajtája van, melyek megjelenése színében és formájában is nagyban eltér egymástól
    Fotó: unsplash

    5. ÍGY FAGYASSZUK LE NYERSEN

    A meghámozott és tetszőlegesen feldarabolt tökbelet adagonként csomagoljuk mélyhűtőtasakba vagy műanyag dobozba. A hámozást nem igénylő Hokkaidó-tököt feldarabolás előtt mossuk le meleg vízzel. Ne felejtsük el ráírni a fagyasztás dátumát a csomagolásra!

    6. ÍGY FAGYASSZUK LE PÜRÉSÍTVE

    Püréhez a Hokkaidó-tököt is ajánlott meghámozni. A kisebb darabokra vágott vagy felkockázott tökbelet szórjuk egy 2-3 cm magasan vízzel töltött edénybe, és pároljuk puhára kb. 20 perc alatt. Turmixoljuk össze botmixerrel, hagyjuk kihűlni, majd bedobozolva és dátummal ellátva tegyük a mélyhűtőbe. Bármikor készíthetünk belőle egy isteni krémlevest.

    7. ELTARTHATÓSÁG ÉS KIOLVASZTÁS

    Akár feldarabolva, akár pürésítve fagyasztjuk le, a sütőtök 3-4 hónapig eláll a mélyhűtőben. A feldaraboltat kiolvasztás nélkül elkezdhetjük sütni. A pürét is csak addig pihentessük szobahőmérsékleten, amíg magától az edénybe csusszan a csomagolásából. Jó tanács: Hagyatkozzunk az orrunkra! Ha egy régebben lefagyasztott adagnak dohos szaga van, azt akkor is ki kell dobni, ha a dátum szerint még jó.

    A teljes cikk ITT olvasható tovább.

    A tökéletes sütőtökkrémleves elkészítési módjáról pedig ITT olvashat.

    Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.