Kisokos a fűszerekről: mikor, melyiket tegyük az ételbe?

Az ételek tökéletes ízharmóniájának eléréséhez kulcsfontosságú a fűszerek hozzáadásának időzítése.

null

A leggyakrabban használtakat 3 csoportba soroltuk annak alapján, hogy a főzés megkezdése előtt, a főzés során vagy a főzés végeztével kell-e őket adagolni.

Rögtön mehetnek a fazékba

Ánizs, babérlevél, curry, csilipehely, édeskömény, fahéj, hagyma, kardamomtermés, koriandermag, kömény, kurkuma, mustármag, oregánó (szurokfű), szegfűbors, szegfűszeg, szemes bors, tárkony.

A kakukkfűnek, oregánónak, tárkonynak kifejezetten jót tesz, ha sok időt tölt az edényben, mert lassan és fokozatosan szabadulnak ki belőlük az ízanyagok. A csilipehellyel legyünk óvatosak, mert nagyon csípős lesz tőle az étel, ha túl korán kerül bele.

A kurkumánál, szegfűborsnál, köménynél egyáltalán nem kell törődnünk az időzítéssel, ráadásul nem árt nekik a magas hőmérséklet, amelyre a paprika keserű mellékízzel reagál. Az indiai konyhában bevett szokás, hogy egyes fűszereket felhasználás előtt megpörkölnek. Ettől intenzívebb ízt kap pl. az ánizs- és a mustármag vagy a hüvelyes kardamomtermés.

különféle fűszerek eltérően viselkednek a fazékban
Fotó: PEXELS

A főzés vége felé kerüljön az ételbe

Borókabogyó, borsikafű, Cayenne-bors, gyömbér, kakukkfű, majoránna, medvehagyma, paprika, rozmaring, sáfrány, zsálya.

A frissen tépett vagy aprított levélfűszerek (pl. majoránna, medvehagyma) meglehetősen érzékenyek, ezért csak rövid ideig, kíméletesen süssük vagy főzzük őket az étellel együtt. A reszelt gyömbért és a borókabogyót se tegyük ki hosszas hőkezelésnek! A megfűszerezett ételt fedő alatt főzzük készre, mert különben az elszálló gőzzel együtt sok értékes ízanyag is elillan.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Humusz, a csicseris csemege

A humusz nem csak a szerves anyagokban gazdag feketeföldet jelent, hanem egy finom krémet, melynek fő alkotórésze a csicseriborsó – olvasható a Mindmegette cikkében.

Mi a humusz?

Egy szendvicskrémnek vagy mártogatósnak is tökéletes étel, mely főtt, passzírozott csicseriborsóból, szezámpüréből (tahini), olívaolajból, citromléből, sóból, fokhagymából áll, régiónként más-más fűszerrel ízesítik még. Jól hangzik, ugye?

Humusz-eredet

A Közel-Keleten népszerű étel. A humusz szó jelentése eredetileg csicseriborsó, Humusz-bi-tahin-ként is találkozhatunk vele, ez szezámos csicseriborsó pürét jelent szó szerint. Írják hummusznak, hommosnak, houmus-nak is. Egyes források szerint az egyik legrégebben készített ételféleség, bár az első írásos forrás csak a 18. századi Damaszkuszban említi.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.