A SOTE kutatócsoportja a brit UK Biobank adatbázisa alapján 468 629 olyan felnőtt adatait elemezte, akik a vizsgálat kezdetén nem szenvedtek szív- és érrendszeri betegségekben.
A kávézási szokásokat, valamint az életmódbeli sajátosságokat - mint például a dohányzás, fizikai aktivitás mértéke - egy részletes kérdőív segítségével térképezték fel úgy, hogy az esetleges kardiovaszkuláris kockázati tényezőkről sem feledkeztek meg.
HÁROM CSOPORTRA SOROLTÁK A 11 ÉVIG TARTÓ VIZSGÁLAT RÉSZTVEVŐIT:
- kávét nem fogyasztók (0 csésze/nap; 22,1%),
- kávét mérsékelten (0,5-3,0 csésze/nap; 58,4%)
- kávét jelentős mennyiségben (>3,0 csésze/nap; 19,5%)
- Az összhalálozás terén 12%-os, a kardiovaszkuláris halálozás terén 17%-os, az újonnan kialakuló stroke terén pedig 21%-os relatívkockázat-csökkenést figyeltünk meg a kávét mérsékelt mennyiségben fogyasztók körében, összehasonlítva adataikat azokéval, akit egyáltalán nem fogyasztanak kávét – magyarázta a kutatás eredményeit dr. Simon Judit, a tanulmány első szerzője, a Semmelweis Egyetem PhD hallgatója.
Persze az sem mindegy, hogy milyen típusú, illetve minőségű kávét iszunk.
Zahra Raisi-Estabragh, a Queen Mary Egyetem kutatási ösztöndíjasa rámutatott, hogy a résztvevők közül legtöbben vagy őrölt kávét vagy instant kávét ittak rendszeresen. Miközben az őrölt kávé mértékletes fogyasztása és a halálozási esélyek csökkenése között találtak összefüggést, ugyanezt már nem tudták kimutatni a rendszeresen instant kávét fogyasztók körében. Ennek oka valószínűleg a két kávétípus feldolgozásában keresendő – írja a Semmelweis Médiasarok.
Az eredeti cikk IDE kattintva olvasható.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pexels)